Policjanci siedleckiej grupy SPEED oprócz działań z wykorzystaniem nieoznakowanych radiowozów, prowadzą również kontrole statyczne. W tym celu do nadzoru nad stosowaniem się kierujących do ograniczeń prędkości stosują laserowe mierniki. Jest to forma wsparcia patroli dynamicznych.

Pomimo licznych kampanii edukacyjno-profilaktycznych, kierowcy nie zwalniają tempa. Zagrażają sobie, pasażerom, stwarzają też ogromne niebezpieczeństwo dla innych uczestników ruchu czy pieszych. Prędkość – to główna przyczyna wypadków drogowych. Wynika to nie tylko z policyjnych statystyk, ale i z obserwacji użytkowników dróg. Coraz lepsza infrastruktura drogowa, szybkie samochody, pusta droga budzą w wielu duszę rajdowca. Kierowcy zapominają, że nie są na torze wyścigowym, a jazda po drodze to nie wirtualny wyścig, gdzie mają siedem „żyć”.

Aby przeciwdziałać takim właśnie niebezpiecznym i agresywnym zachowaniom, mając na względzie ciągłą potrzebę podnoszenia stanu bezpieczeństwa na drogach, która wynika z realizacji jednego z fundamentalnych zadań Policji, jakim jest zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom ruchu drogowego, a także wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym w zakresie ujawniania kierujących dopuszczających się agresywnych lub szczególnie niebezpiecznych zachowań, powołano grupę Speed, która działa od lipca 2019 roku.

 

Autor: sierż. sztab. Barbara Jastrzębska