W dniach 27, 28 maja i 17 czerwca 2020 roku, w porozumieniu z Nadleśnictwem Siedlce siedleccy strażacy dokonali rozpoznania operacyjnego i przeprowadzili praktyczne ćwiczenia z zakresu budowy zaopatrzenia wodnego poprzez zasysanie wody przy użyciu pomp strażackich ze zbiorników w kompleksach leśnych na terenie leśnictw: Zbuczyn, Stok Wiśniewski, Wodynie i Kotuń, położonych na terenie gmin Zbuczyn, Wiśniew, Wodynie i Kotuń.
W sposób szczególny zwrócono uwagę na możliwości prowadzenia działań gaśniczych w kompleksach leśnych z uwzględnieniem zaopatrzenia wodnego, realizowanego na bazie zbiorników sztucznych oraz zbiornika naturalnego, zlokalizowanych w poszczególnych kompleksach, które są ujęte jako punkty czerpania wody w dokumentach opracowanych przez Nadleśnictwo Siedlce.
Wszystkie zbiorniki sztuczne są wypełnione wodą w całości, istnieje możliwość poboru wody poprzez zassanie zarówno przy wykorzystaniu autopomp znajdujących się w pojazdach pożarniczych, jak i motopomp przenośnych. Pokrywy włazów zbiorników zabezpieczone zostały przed przypadkowym otwarciem, co uniemożliwia wpadnięcie do zbiorników ludzi, zwierząt oraz zanieczyszczeń. Drogi, przy których położone są zbiorniki były przejezdne, utrzymane w stanie bardzo dobrym. Zbiornik naturalny na terenie leśnictwa Kotuń wyposażony jest w podest drewniany do ustawienia motopomp pożarniczych, co także daje możliwość poboru wody poprzez zassanie przy pomocy motopomp przenośnych. Dostęp do zbiornika jest dogodny, co pozwala na wykorzystanie autopomp, znajdujących się w pojazdach pożarniczych.
W rozpoznaniu wodnym ujęto również cieki wodne, w tym w szczególności rzekę Kostrzyń - w miejscowości Żebrak gm. Skórzec na moście przy drodze wojewódzkiej nr 803 oraz w miejscowości Dobrzanów na moście obok starego młyna przy utwardzonej drodze polnej.
W działaniach rozpoznawczych wykorzystano informacje i dokumenty pozyskane od Lasów Państwowych, a w szczególności „Sposoby postępowania na wypadek powstania pożaru lasu dla Nadleśnictwa Siedlce” oraz „Mapy przeglądowe ochrony przeciwpożarowej Nadleśnictwa Siedlce”.
Opracowanie: mł. bryg. Paweł Kulicki