Na powodzenie działań ratowniczo-gaśniczych wpływa skuteczna, dobrze zorganizowana łączność. Pozwala ona na sprawne alarmowanie, wczesne przekazywanie ważnych informacji jadącym do akcji zastępom i sekcjom straży pożarnych i wreszcie służy porozumiewaniu się strażaków pracujących na różnych stanowiskach na terenie akcji.
Bez właściwie zorganizowanej łączności, która powinna zapewnić alarmowanie, dowodzenie i współdziałanie, dowódca w wielu przypadkach nie byłby w stanie prawidłowo kierować akcją.
Organizowanie systemu łączności alarmowania i współdziałania między jednostkami uczestniczącymi w działaniach ratowniczych należy do zadań własnych powiatów.
Organizacja łączności rozpoczyna się z chwilą wysłania pierwszej jednostki do akcji. Kończy się łączność z chwilą powrotu ostatniej jednostki do koszar. Dowódca zastępu powinien zameldować powiatowemu stanowisku kierowania wyjazd pojazdu, przybycie na miejsce akcji, zakończenie działań oraz powrót do bazy. Pododdział, który pierwszy przybywa na miejsce akcji przeprowadza rozpoznanie i składa wstępny meldunek do miejskiego/powiatowego stanowiska kierowania określający sytuację na miejscu zdarzenia oraz wielkość sił i środków potrzebnych do przeprowadzenia akcji. Następnie przekazywane są ważniejsze wydarzenia podczas prowadzenia działań, np. przejęcie dowodzenia, lokalizacja zdarzenia, realizacja określonego zamiaru taktycznego.
Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Siedlcach, w ramach projektu pt. "Skuteczna koordynacja działań ratowniczych w subregionie ostrołęcko-siedleckim i obwodzie wołyńskim", w ramach Programu Współpracy Transgranicznej PL-BY-UK na lata 2014-2020, modernizuje swój system łączności radiowej i telefonicznej.
Modernizacja systemu łączności usprawni jakość transmisji analogowej poprzez instalację stacji retransmisyjnych w wyznaczonych miejscowościach na terenie powiatu siedleckiego.
W ramach modernizacji systemu łączności radiowej UKF została wykonana instalacja systemu łączności radiowej, a także sieci teleinformatycznej niezbędnej do funkcjonowania systemu w pięciu lokalizacjach na terenie powiatu siedleckiego, tj.:
- Siedlce, ul. Czerwonego Krzyża 45 (KM PSP w Siedlcach),
- Siedlce, ul. Składowa 7G (JRG nr 2 w Siedlcach),
- Siedlce, ul. Piłsudskiego 38 (lokalizacja wyniesiona – Budynek Delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach),
- Kamieniec 1A, 08-117 (lokalizacja wyniesiona – Dostrzegalnia pożarowa Lasów Państwowych),
- Korczew ul. Przemysłowa, 08-108 (lokalizacja wyniesiona – Wieża Ciśnień).
Na terenie powiatu siedleckiego funkcjonuje 85 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Zakładane efekty modernizacji łączności analogowej przez Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Siedlcach wpłyną na polepszenie jakości korespondencji między użytkownikami sieci radiowej podczas działań ratowniczo-gaśniczych oraz wyeliminują miejsca, w których analogowa łączność radiowa nie ma zasięgu.