Worki filtracyjne - jak są zbudowane i jakie mają zastosowanie?

2 min czytania
Worki filtracyjne - jak są zbudowane i jakie mają zastosowanie?

Worki filtracyjne cieszą się niezwykłą popularnością w przeróżnych branżach przemysłowych, a wszystko to ze względu na ich uniwersalność. Jednak nie każdy worek będzie odpowiedni w danej sytuacji. Jest wiele rodzajów worków - wraz z modelem, zmienia się zarówno ich wydajność, jak i przepuszczalność. Zbudowane są z różnych materiałów i dobry wybór będzie kluczem do uzyskania pożądanych rezultatów. Odpowiedni wybór worka łączy się więc z wiedzą na ich temat.

Jak zbudowany jest worek filtracyjny?

Budowa jest niezwykle ważnym aspektem każdego worka filtracyjnego - kluczem jest tutaj jego wielkość, jak i użyty materiał. Oba te czynniki będą miały wpływ na utrzymanie odpowiedniej jakości powietrza w pomieszczeniu. Dobrane niedokładnie, będą owocowały brakiem należytej wydajności.

Jest wiele materiałów, z których zbudowane mogą być worki filtracyjne - do najpopularniejszych zaliczamy:

  • metaaramid - znajdzie swoje zastosowanie najczęściej w przemyśle hutniczym, gdyż jest odporny na bardzo wysokie temperatury,
  • poliester - jest to chyba najpopularniejszy wybór, gdyż jest niezwykle uniwersalny, a zarazem bardzo tani; zastosowanie znajdzie w przeróżnych branżach - spożywczej, drzewnej, mineralnej, cementowej i wielu innych,
  • poliakrylonitryl - kolejny materiał odporny na wysokie temperatury, a jednocześnie na działanie toksycznych chemicznych substancji,
  • polipropylen - nada się idealnie do wilgotnego środowiska,
  • teflon (PTFE) - rzadko używany; charakteryzuje się bardzo małą przepuszczalnością powietrza.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Wiedząc, jak duży wpływ ma materiał, z którego zbudowany jest worek filtracyjny , nie można zapomnieć o kilku innych kwestiach, które są całkowicie konieczne do sprawnej i wydajnej pracy worka.

Parametry, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie worków filtracyjnych :

  • agresywność środowiska, w którym będzie użytkowany worek,
  • rozmiar worka, którego dopasowanie jest całkowicie kluczowe,
  • odporność na temperaturę i wilgotność środowiska,
  • ilość gazu, którą może przyjąć w danym przedziale czasowym.

Wiele wynika z samego materiału, ale trzeba pamiętać, że choć worek może wydawać się taki sam u wielu producentów, często taki nie jest. Warto wybierać worki produkowane przez firmy, takie jak GEKO Filtration , która ma wieloletnie doświadczenie w tym zakresie. Zakup takiego worka będzie pewnością, której możemy nie uzyskać u innych producentów.

Do wybrania odpowiedniego worka potrzeba znać kilka kluczowych parametrów, ale nie jest to trudne zadanie, jeśli tylko się nad nim trochę zastanowimy.

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

kochamsiedlce_kf