Wynajem samochodu to bardzo prosty proces, który może wykonać każdy, kto ma dostęp do internetu i urządzenia, które z tym internetem może się połączyć, czyli laptopa lub tabletu lub telefonu. Opcja wynajmu krótkoterminowego samochodu może dać nam wiele korzyści. Na przykład już nie będziecie musieli się przesiadać kilka razy, aby dojechać do jakiegoś miejsca bardzo na uboczu, które chcecie zobaczyć. Nie będziecie skazani na rozkład jazdy komunikacji miejskiej. Dostajecie pełną swobodę za niewielkie pieniądze. W przypadku, gdy jedziecie na urlop ze znajomymi lub rodziną, to może się okazać, że wynajem auta wyjdzie taniej niż zakup wszystkich tych biletów. Łatwo to sobie przeliczyć.
Proces wynajmu – opis
Jak już pisałam wyżej, prawie wszystko można załatwić przez internet. Jak to wygląda opiszę wam na podstawie wypożyczalni, z której korzystałam: https://comfortcar.pl/wypozyczalnia-samochodow-krakow/. Wchodzicie na stronę internetową wypożyczalni i już macie pierwsze rzeczy do wyklikania. Są to daty odbioru i zwrotu samochodu oraz miejsce odbioru i zwrotu. Miejsca mogą być różne, ale to może się wiązać z dodatkową opłatą. Zatem polecam to sprawdzić lub mieć takie same miejsca. Co więcej, na stronie, którą podałam powyżej, już na początku określacie czy jest to podróż zagraniczna. To jest ważne, ponieważ firma musi wystawić specjalne zaświadczenia wymagane przez prawo. Następnie klikacie „Wyszukaj samochód”. Wyświetli wam się lista modeli samochodów z podanymi cenami podstawowymi za wynajem. Wybieracie model, który wam pasuje, wyświetli wam się jeszcze dodatkowe podsumowanie ze szczegółami o samochodzie. Potwierdzacie wybór i otrzymujecie stronę, gdzie możecie dorzucić fotelik dziecięcy, dodatkowe ubezpieczenie i inne rzeczy. Tam też na bieżąco sprawdzacie całkowity koszt wynajmu. Gdy klikniecie przycisk „Rezerwuję”, to pokaże wam się formularz danych osobowych. I to w sumie tyle jeśli chodzi o rezerwację. Resztę załatwiacie już przy odbiorze samochodu.
Ważne i ważniejsze – dokumenty i ubezpieczenie
Przy odbiorze samochodu musicie okazać dwa dokumenty. Jeden dokument do oczywiście prawo jazdy, ponieważ według polskiego prawa, musicie mieć uprawnienia do kierowania pojazdami i wypożyczalnie muszą to sprawdzać. Drugi dokument to nic innego jak dowód osobisty lub paszport. Musie udowodnić, że jesteście tym za kogo się podajecie, a według prawa można to zrobić za pomocą tych dwóch dokumentów. Kolejna rzecz to ubezpieczenie. Ubezpieczenie podstawowe jest zawsze wliczone w cenę wynajmu. Jeżeli ktoś czuje potrzebę, to może je rozszerzyć za dodatkową opłatą. Także nie ma czego się bać. Jeśli stanie się coś poważnego to ubezpieczenie pokryje koszty. W krytycznej sytuacji możecie ubiegać się o samochód zastępczy z oc ubezpieczenia pocztowe. Chciałabym jeszcze zwrócić uwagę na wiek kierowcy. W chyba każdej wypożyczalni dolny limit wieku to 21 lat i co najmniej rok doświadczenia. Kierowcy pomiędzy 21 a 25 rokiem życia muszą czasami dopłacać do dodatkowego ubezpieczenia.