Funkcjonariusze policji oraz pracownicy cywilni, którzy przebyli Covid-19 i spełniają wymogi zdrowotne mogą oddać osocze wykorzystywane do leczenia kolejnych ofiar pandemii. Poniżej przedstawiamy informacje dotyczące postępowania, w przypadku chęci oddania osocza.

Przede wszystkim trzeba  skontaktować  się  telefonicznie  z :

 

Regionalnym Centrum  Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa  w Radomiu

ul. Limanowskiego 42

telefon  do konsultacji dla ozdrowieńców

600 035 315

500 754 538

515 197 764

 

lub

 

Regionalnym Centrum  Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa  w Warszawie

ul. Saska 63/75

telefon do konsultacji dla ozdrowieńców

723 203 207

691 060 504

 

gdzie, po telefonicznej ocenie braku przeciwskazań do oddania osocza, ustalimy termin jego oddania. Pobranie  osocza trwa  ok. 30-40 min. Uzyskujemy  wówczas  trzy dawki osocza, podczas gdy z krwi pełnej można odseparować tylko jedna dawkę.

Dawcy osocza, poza zwolnieniem z pracy w dniu oddania, przysługuje zwrot kosztów przejazdu na podst. przedłożonego biletu komunikacji  publicznej, a w przypadku samochodu okazania  dowodu rejestracyjnego. Ponadto po oddaniu osocza ozdrowieńcy będą mogli odpisać specjalna ulgę w PIT,która wynosi  130 zł na 1 litr  krwi i odpowiednio przeliczonego osocza.

Wszystkich policjantów, którzy zdecydują się na oddanie osocza  prosimy aby w trakcie rejestracji  poinformować, że jest ono oddawane w  ramach inicjatywy KWP zs. W Radomiu ( w Warszawie dodatkowa informacja  :  konto 900).

Informujemy również, że  w siedleckiej stacji krwiodawstwa możemy oddać krew pełną w kierunku osocza, jeśli z różnych względów nie możemy  stawić się w Regionalnym Centrum  Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Zachęcamy do oddawania osocza, które może uratować życie  niejednej osoby.

 

kom. Agnieszka Świerczewska

KMP Siedlce