Wędliny tradycyjne - czym się wyróżniają od produktów sprzedawanych w sklepach?

Każdy z nas jadł przynajmniej raz domową wędlinę - jest aromatyczna i krucha, pachnie przyprawami i ziołami. Znacznie różni się od tej sprzedawanej w sklepach, gdzie za wędlinę dobrej jakości, nie nafaszerowanej chemikaliami musimy wydać krocie. Sporządzenie jej w domu wcale nie wymaga od nas wiele pracy i energii, a gotowy wyrób jest na pewno zdrowszy i smaczniejszy, niżeli gotowiec z sieciówki. 

Czym się wyróżnia od produktów sprzedawanych w sklepach?

Wyroby masarskie, które pięknie prezentują się na sklepowych ladach są w rzeczywistości wysoko przetworzone. Nafaszerowane są chemią, w szczególności fosforanami, wzmacniaczami smaku i zapachu, konserwantami oraz barwnikami. Czasami wystarczy czytanie etykiety, abyśmy dany produkt odstawili na sklepową półkę. Niestety, producenci w pogoni za nowymi trendami starają się być coraz bardziej wydajni, próbują cięć po kosztach, aby stworzyć konkurencyjne ceny. Kupno wędlin, czy kiełbas w tradycyjnych sklepach jest owszem szybsze i wygodniejsze, ale niekoniecznie wskazane dla naszego organizmu.

Nie takie trudne, jak się wydaje

Jeśli chcemy spróbować produkcji domowych wędlin dla własnych potrzeb nie potrzebujemy wiele:

  • maszynka do mielenia mięsa, znajdzie się w każdym domu, bez różnicy, czy dysponujecie ręcznym, czy też elektrycznym urządzeniem
  • w maszynkach elektrycznych jest w zestawie specjalna końcówka do wyrobu kiełbas, jeśli jej nie trzeba zaopatrzyć się w nadziewarkę lub specjalną końcówkę do robota kuchennego
  • sznurek i siatka wędliniarska nadadzą naszym wędlinom zaplanowany kształt.

Poza tym świeże mięso, przyprawy, sól peklowana i to wszystko, więc na pozór trudne zadanie przed nami, a w rzeczywistości większość potrzebnych rzeczy znajdziemy w każdej kuchni.

Wędliny możemy przygotować na kilka sposobów, najważniejszym z nich jest peklowanie, mające na celu przedłużenie świeżości mięsa. Proces ten możemy wykonać na sucho, czyli po prostu wymieszać mięso z przyprawami, lub na mokro - umieszczamy surowiec w solance, hamujemy tym samym rozwój bakterii. Możemy również zająć się wędzeniem, takie wędliny mają swój urok i niepowtarzalny smak, ma wielu swoich miłośników. Jeśli dysponujemy mniejszą ilością czasu możemy podać mięso obróbce cieplnej - parzeniu, pieczeniu i gotowaniu. Wszystko zależy od tego, jak przyrządzone potrawy lubimy najbardziej, tutaj możemy je dowolnie przyprawić dowolnymi przyprawami, których najczęściej używamy.

Zalety wyrobów domowych

Jak to się dzieje, że domowe wędliny mają tylu zwolenników? Oto kilka powodów, dlaczego sa one tak często wybieranym produktem:

  • genialny, niepowtarzalny smak i zapach, to on sprawia, że każdy, kto spróbuje ich raz, stale do nich wraca
  • w lodówce mogą leżeć nawet dwa tygodnie, nie tracąc przy tym swoich walorów smakowych
  • są zdrowe, nie zawierają chemii spożywczej
  • przygotowujemy je samodzielnie, dlatego wiemy, co jemy
  • są praktycznie ogólnodostępne, sprzedawane są między innymi na targach i bazarkach.

Wędliny możemy jeść na wiele sposobów: z kanapkami, sałatkami, zapiekankami, jak również samodzielnie. Dzięki temu możemy zauważyć wszystkie walory smakowe domowych wyrobów.