Co ma do zaoferowania kuchnia japońska?

Ciesząca się ogromną popularnością kuchnia japońska uznawana jest dziś za jedną z najzdrowszych kuchni świata. Dominują w niej bowiem ryby, owoce morza, a także warzywa, którą są naturalnymi składnikami pokarmowymi, dostarczającymi bogate zasoby wszelkich potrzebnych wartości odżywczych. To właśnie swojej kuchni rodowici Japończycy zawdzięczają witalność i odporność, którą cieszyć się mogą przez długie lata (średnia długość życia w Japonii wynosi nawet ponad 80 lat!). Ludzie z innych kontynentów pokochali ją w dużej mierze dzięki sushi, które stało się jedną z najpopularniejszych potraw na całym świecie. Co należy wiedzieć o potrawach z Kraju Kwitnącej Wiśni?

Jakie składniki używane są w japońskich daniach?

Nie da się ukryć, że japońska kuchnia różni się znacząco od tej znanej nam z polskiego podwórka, czy nawet naszych sąsiadów zza granicy. Japończycy jedzą mięso o wiele rzadziej, niż przeciętni Europejczycy, a gdy już się na talerzach pojawia zazwyczaj w postaci ryb oraz wołowiny, rzadziej natomiast w postaci kurczaka, czy wieprzowiny. Oczywiście składnikiem niezbędnym w tejże kuchni jest ryż, który możemy spotkać w niemalże każdej japońskiej potrawie. Gotowany ryż musi być lekko kleisty, z małymi ziarnami. Ważnym składnikiem w diecie, który może zastąpić w niektórych daniach mięso jest tofu - twarożek otrzymywany z mleka sojowego. Często stosuje się również glony, japońskie grzyby (np. Shiitake, Maitake, Enoki, Matsutake), sake (wino z ryżu podawane do zup, makaronów, potraw), miso (sfermentowana pasta z soi), ocet ryżowy, olej sezamowy, czy wasabi. Najczęściej jadanymi rybami są tuńczyki, węgorze, czy makrele, natomiast owoce morza w postaci kalmarów, ośmiornic oraz krewetek.

Najpopularniejsze japońskie potrawy

Bez wątpienia najpopularniejszą potrawą, z jaką kojarzymy Japonię to sushi. Jej popularność sprawiła, że nietrudno jest znaleźć dziś lokal serwujący sushi w Warszawie - świetnym przykładem jest restauracja GOLD SUSHI, Wrocławiu, Gdańsku, czy innym dużym lub średnim polskim mieście. Do przyrządzenia tego charakterystycznego dania używa się gotowanego ryżu zaprawionego octem oraz różnorodnych dodatków w postaci surowych (zazwyczaj) owoców morza, ryb, wodorostów nori, grzybów, warzyw, tofu itd. Wiadomo jednak, że na jednej potrawce kuchnia japońska się nie kończy, a wręcz przeciwnie - ma ona dużo do zaoferowania fanom dobrego jedzenia. Równie popularny staje się również Ramen - zupa robiona na bulionie, makaronie i innych składnikach, często żartobliwie zwana japońskim rosołem, czy danie z makaronem, sosem i warzywami, czyli Udon. Imponującą rzeszę wielbicieli zdobyły również japońskie pierożki Gyoza z farszem, które smaży się na patelni do zarumienienia, a następni gotuje w wodzie pod przykrywką. Nie można oczywiście zapomnieć o takich pozycjach jak curry z ryżem, czy zupie Miso. Na uwagę zasługuję również zielona herbata Matcha, która nie jest już potrawą, lecz również jest ważnym i nieodłączonym elementem w kuchni Japończyków. Ten zielony proszek to prawdziwy skarbiec witamin, antyoksydantów i innych ważnych składników odżywczych, dających codzienny balans.