Dlaczego warto sporządzić wniosek o upadłość konsumencką z pomocą prawnika?

Wiele osób mierzy się na jakimś etapie swojego życia ze zobowiązaniami, których nie są później w stanie spłacić. Dla niektórych alternatywą jest zaciąganie kolejnych pożyczek, co powoduje popadnięcie w jeszcze większą spiralę długów. Tymczasem rozwiązanie jest na wyciągnięcie ręki, należy je tylko odpowiednio umotywować.

Czym jest upadłość konsumencka i kiedy jest wskazana?

Upadłość konsumencka to inaczej oddłużenie – częściowe lub całkowite. Wnioskować o nią może osoba fizyczna, nieprowadząca działalności gospodarczej, która popadła w długi w sposób niezawiniony. Wbrew powszechnemu mniemaniu, upadłość konsumencka nie jest redukcją długów (w istocie dzieje się tak niezwykle rzadko), a sposobem na ponowne uporządkowanie zobowiązania i znalezienie pieniędzy tam, gdzie być może wcześniej ich nie szukano. Składając wniosek o upadłość konsumencką, musisz liczyć się z konsekwencjami, takimi choćby jak wpis do rejestru dłużników, ale także licytacją majątku lub ponownym rozłożeniem długu na raty. Redukcja zobowiązań następuje tylko wtedy, gdy dłużnik jest zupełnie niewypłacalny i nie posiada żadnego majątku. Jak by jednak na to nie patrzeć, upadłość konsumencka jest z reguły opłacalna i pozwala dłużnikowi uporządkować swoje sprawy.
Aby otrzymać status upadłości, sprawę trzeba przedstawić sądowi w odpowiedni sposób. Ważne jest również właściwe przygotowanie dokumentów, wniosek o upadłość konsumencką warto omówić z Upadlosckonsumencka.expert. Konsultacja z prawnikiem rozwieje wątpliwości i sprawi, że będziemy czuć się spokojniej. Specjalista przedstawi wszystkie możliwe rozwiązania i ewentualne etapy, jakie czekają nas na drodze upadłości konsumenckiej.

Wniosek o upadłość konsumencką z prawnikiem czy samemu?

Zdarza się, że sąd może odrzucić wniosek o upadłość konsumencką. Powodami mogą być kwestie merytoryczne (na przykład nieodpowiednie umotywowanie wniosku), oraz formalne. Upadłość konsumencka może nastąpić na skutek wniosku dłużnika, który sam nie dopuścił się rażącego niedbalstwa, jednak od 2020 sądy nie sprawdzają już powodów zadłużenia, ogłoszenie stanu upadłości stało się więc nieco prostsze. Problemem może być natomiast sam wniosek, od którego zależy w ogóle wszczęcie całej procedury. Powinien być on odpowiedni pod kątem merytorycznym oraz formalnym, tak, aby sąd nie miał powodów do jego odrzucenia.

Jakie są zalety ogłoszenia upadłości konsumenckiej z prawnikiem?

Wniosek o upadłość konsumencką jak najbardziej można złożyć samodzielnie, jednak warto mieć świadomość, że są to kwestie dość skomplikowane. Jeśli koniecznie chcesz sporządzić dokument samemu, warto chociaż skonsultować się z wybraną kancelarią w kwestiach prawnych. Umotywowanie wniosku powinno być dokładne i zwięzłe, a wymogi formalne sprawdzone na stronach odpowiednich instytucji. Rozpoczęcie sprawy o upadłość konsumencką z doświadczonym prawnikiem jest jednak dużo bardziej bezpieczne i obiecujące. Reprezentacja prawnika w kontekście samego wniosku jest ważna, ale najbardziej potrzebna będzie w dalszym toku sprawy.