Rekuperacja - to się opłaca!Rekuperacja to system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Oznacza to, że nad całym procesem czuwają odpowiednie urządzenia, które zarówno pozbywają się zużytego powietrza z naszych pomieszczeń, jak i automatycznie pobierają do nich świeże powietrze z dworu. Rekuperacja jest niezwykle skuteczna nie tylko w kontekście utrzymywania w domu odpowiedniej jakości powietrza, ale także może pomóc nam nieco zaoszczędzić. Co sprawia, że rekuperacja jest tak opłacalna? Poznasz odpowiedź w tym artykule!

Dlaczego rekuperacja wypada lepiej niż wentylacja grawitacyjna?

Żeby dobrze zrozumieć, czym jest i jak działa rekuperacja, musimy najpierw spojrzeć na system wentylacji grawitacyjnej, zazwyczaj stosowanej w większości budynków. Tradycyjna wentylacja nie jest zbyt skomplikowana w swoim działaniu i opiera się o wykorzystanie naturalnych praw przyrody. W tym systemie świeże powietrze dostaje się do wnętrza naszych pomieszczeń przez wywietrzniki w oknach, natomiast zużyte powietrze ucieka przez kratki wentylacyjne na górze pomieszczeń. Jest to możliwe dzięki temu, że ciepłe powietrze naturalnie idzie do góry i może być wymieniane na świeże.

Jak nietrudno się domyślić, to rozwiązanie ma sporo wad. Pierwszą z nich jest fakt, że użytkownik nie ma żadnego wpływu na to, jak przebiega cały proces wentylacji. Wszystko odbywa się automatycznie i jeśli potrzebujemy nieco więcej świeżego powietrza, jesteśmy skazani na otwieranie okien. Kolejnym problemem jest fakt, że żeby cyrkulacja powietrza przebiegała prawidłowo, konieczne są odpowiednie warunki w domu i na zewnątrz.

Czym jest rekuperacja?

Rekuperacja to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Oznacza to, że zamiast naturalnych praw przyrody, wykorzystuje ona mechaniczne urządzenia, które odpowiadają za nabieranie i wypuszczanie powietrza z naszych pomieszczeń.

Odzysk ciepła w rekuperacji pozwala natomiast na sporą oszczędność. Przy klasycznej wentylacji, za każdym razem kiedy otworzymy okno, część uprzednio nagrzanego powietrza siłą rzeczy ucieka z domu. Dzięki rekuperacji ciepło może zostać odzyskane ze zużytego powietrza, co pozwoli zmniejszyć koszty związane z ogrzewaniem.

Rekuperacja jest zdecydowanie opłacalna na wielu różnych polach. Nie chodzi tutaj tylko o kwestie finansowe, jednak pod tym kątem wentylacja mechaniczna to także świetne wyjście. Musimy wziąć pod uwagę, że zła jakość powietrza ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie i stan domu, w którym mieszkamy. Jeśli nie zapewnimy w naszym domu odpowiedniej cyrkulacji powietrza, może to skutkować różnymi problemami w przyszłości.