Praca w Niemczech – a co z językiem?

Czy praca w Niemczech wymaga języka niemieckiego? Przekonaj się!

Wiele osób zastanawia się czy można pracować za granicą bez znajomości języka. Chcielibyśmy zająć się tym tematem, ponieważ – w naszej ocenie – warto poświęcić mu nieco uwagi, ponieważ może w znacznym stopniu wpłynąć na Twoją przyszłą wypłatę i rodzaj wykonywanej pracy. To jak, zaczynamy?

Praca w Niemczech – wymagania

Dlaczego warto pracować za granicą? Na to pytanie zwykle pada jedna odpowiedź – bo się bardziej opłaca. Zanim jednak pomyślisz o korzyściach, takich jak wyższa pensja czy dni wolne od pracy w Niemczech, zastanówmy się nad wymaganiami, które zwykle wiążą się z pracą u naszych zachodnich sąsiadów.

Polacy najczęściej wyjeżdżają do Niemiec do prac, związanych z transportem, budownictwem czy przemysłem. Z czego to wynika? Są to stanowiska, które w Polsce nie są aż tak dobrze płatne, natomiast nie wymagają specjalnych kwalifikacji, zależnych od danego państwa (tak jak na przykład znajomość prawa krajowego czy pojęć medycznych).

Często zdarza się, że wynagrodzenie za pracę na stosunkowo odpowiedzialnym stanowisku w Polsce i tak jest niższe od płacy minimalnej za granicą. Miedzy innymi z tego wynika, że wielu naszych rodaków decyduje się na wyjazd za granicę.

Jeżeli zastanawiasz się nad wyjazdem do Niemiec do pracy, przygotuj się do niej. Chodzi nam zarówno o kwalifikacje, jak i dodatkowe umiejętności. Dzięki temu będziesz mieć większe szanse na zatrudnienie oraz wyższe zarobki.

Czy można pracować w Niemczech i nie znać niemieckiego?

Tak, jak najbardziej. Wystarczy zapytać różnych osób, które mieszkały przez wiele lat w Niemczech, a jednak wciąż nie komunikują się biegle po niemiecku. Znajomość tego języka nie jest wymagana szczególnie wtedy, gdy:

  • pracujesz w zespole z Polakami,
  • nie musisz komunikować się po niemiecku,
  • mieszkasz na polskim osiedlu,
  • wykonujesz proste i powtarzalne zadania,
  • znasz i na bieżąco korzystasz z innych języków (angielski, hiszpański).

Jak widzisz, w Niemczech można się obyć bez znajomości niemieckiego. Jeżeli jednak zależy Ci na zarobkach oraz komfortowym stylu życia, nauka tego języka może okazać się kluczowa.

Nauka języka niemieckiego – kiedy warto się go nauczyć?

Jak mawiają, czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał. Przyjęło się myśleć, że dzieci szybciej uczą się pewnych umiejętności, takich jak choćby języki obce. Wielu z nas, dorosłych, powstrzymuje to przed podjęciem wysiłku nauki, ponieważ „i tak najlepszy czas już minął”.

Okazuje się jednak, że wcale tak nie musi być. Znajomość jednego czy dwóch języków znacznie przyspiesza proces poznawania kolejnej obcej mowy. Zasady gramatyczne, części zdania czy powiązane ze sobą słownictwo to tylko niektóre z elementów, z którymi łatwiej poradzić sobie, będąc dorosłym.

Jeżeli planujesz wyjechać za granicę, masz również dodatkową motywację do nauki, której często brakuje najmłodszym. Zależy Ci na szybkiej nauce, dlatego możesz zapisać się na intensywny kurs branżowy czy na własną rękę rozpocząć edukację w tym zakresie. Dzięki temu sam proces nauki przebiega szybciej i bardziej efektywnie niż w przypadku dzieci.

Jaki z tego wniosek? Na naukę nigdy nie jest za późno. Język obcy może stać się kluczem do lepszej pracy czy wyższych zarobków, dzięki czemu będziesz w stanie na przykład pracować w Niemczech na tym samym stanowisku, co w Polsce. Warto zatem o niego zadbać, ponieważ pozwoli Ci również bardziej komfortowo żyć w obcym kraju i uniezależnić się od osób, które będą tłumaczyć Ci ten język.

Podsumowanie

Praca w Niemczech daje wiele korzyści, jednak wiąże się też z wieloma wymaganiami. Jednym z nich jest znajomość lokalnego języka. Jeżeli go nie znasz, tracisz szansę zdobycia wielu wartościowych stanowisk.

Oczywiście można pracować bez znajomości niemieckiego, jednak nie są to zwykle tak dobrze płatne oferty. Jeżeli zatem przygotowujesz się do wyjazdu, wykorzystaj ten czas i przynajmniej spróbuj nauczyć się w pewnym stopniu tego języka.