W jakim wieku dziecko najlepiej przyswaja sobie język obcy?

3-latek, 5-latek, a może 10-latek, w jakim wieku dziecko najefektywniej uczy się języka obcego? Czy da się to w ogóle zmierzyć? Trudno powiedzieć, że jest jeden idealny moment na naukę języka angielskiego. Są jednak argumenty na rzecz tego, aby naukę rozpocząć jednak wcześniej niż później.

Mali poligloci 

W świecie, w którym coraz chętniej pokonujemy granice między jednym a drugim krajem i nie robimy tego wyłącznie przy okazji wyjazdu na wakacje, znajomość języka obcego wydaje się absolutnie kluczowa. Nie ma się więc co dziwić rodzicom, którzy chcą jak najlepiej zadbać o rozwój swoich dzieci pod tym kątem. Warto w tym pędzie do zajęć dodatkowych i oczekiwań, aby po pierwszych lekcjach dziecko zaczęło liczyć płynnie po angielsku, znaleźć trochę trzeźwości myślenia i zrozumienia dziecka. 

To, że dziecko powie w wieku 3 lat „you are the best” nie świadczy o tym, że będzie poliglotą, podobnie jak to, że w wieku tych samych trzech lat nie wykaże kompletnie zainteresowania językiem obcym, nie świadczy, że jako nastolatek nie będzie się angielskim płynnie posługiwać. Angielski dla dzieci w Siedlcach dla przedszkolaków natomiast, może stworzyć fantastyczne podłoże do tego, by w przyszłości, dziecko połknęło prawdziwego językowego bakcyla. Pamiętajmy jednak, że nie warto tutaj niczego na siłę przyspieszać. Nauka powinna iść zgodnie z jego tempem i zainteresowaniem.  

Kiedy zacząć? 

Angielski dla dzieci w Siedlcach cieszy się bardzo dużą popularnością już w grupach przedszkolnych. To bardzo dobrze, ponieważ badania wyraźnie wskazują, że mózg dziecka najbardziej chłonny i plastyczny jest od narodzin do 10 roku życia. Naukę angielskiego warto rozpocząć już w wieku ok. 3 lat, jeśli jest taka możliwość i jeśli dziecko wykazuje zainteresowanie zajęciami. 

Jeśli jednak nie, warto poczekać do przedszkola albo okresu wczesnoszkolnego. Rozwój u każdego dziecka przebiega trochę inaczej: https://earlystage.pl/blog/2022/02/08/etapy-w-rozwoju-dziecka-od-niemowlaka-do-nastolatka/. Nie każda pociecha w wieku 4 lat będzie zainteresowana obco brzmiącymi dźwiękami. Jeśli jednak dostrzeżesz chęci i zainteresowanie u malucha, zapisz je na angielski dla dzieci w Siedlcach: https://earlystage.pl/pl/szkola/siedlce. Już samo osłuchanie się z językiem, mimowolne przyswajanie jego melodii, akcentu, dopiero potem pojedynczych słów, może dać mu gigantyczną przewagę na późniejszych etapach nauki. Warto jednak zadbać, aby w okresie przedszkolnym czy wczesnoszkolnym poszukać szkoły języka angielskiego dla dzieci, która:

  • uczy przez zabawę, 
  • stawia na włączenie w zajęcia muzyki i plastyki, 
  • uwzględnia w trakcie zajęć z języka obcego zajęcia ruchowe, 
  • zachęca dzieci do kreatywności, 
  • buduje u swoich uczniów zaangażowanie w lekcje. 

Dzięki temu Twoje dziecko uczyć się będzie nie tylko znacznie efektywniej, lecz także w lepszej atmosferze, która sprzyjać będzie dalszemu rozwojowi. Kluczowe jest nie tylko wykorzystanie do 10 roku życia tego niebywałego momentu, kiedy mózg dziecka jest najbardziej chłonny, lecz także zbudowanie w nim silnej chęci do nauki, wzmocnienie ciekawości świata. Ten growth mindset, który dziecko może dostać między innymi na zajęciach angielskiego dla dzieci w Siedlcach, okaże się niebywałym kapitałem na przyszłość.