Problemy ze snem? Rozwiązaniem może okazać się melatonina Coraz więcej osób cierpi na różnego rodzaju problemy ze snem. Może być on odpowiedniej długości lecz słabej jakości, można mieć trudności z zasypianiem, czy też właśnie problem może leżeć w zbyt krótkim śnie. Chociaż taki stan rzeczy może mieć absolutnie różne podłoże i ciężko bez żadnych innych informacji wyrokować, co może być przyczyną, to można stwierdzić jedno. Jako społeczeństwo coraz częściej żyjemy coraz szybciej, a to odbija się na organizmie. Bardzo często z uwagi na brak czasu, najbardziej cierpi na tym nasz sen. Nie odmawiamy czasu na pracę, naukę, czy też spędzanie czasu wolnego lecz decydujemy się na krótszy sen. Trzeba jasno powiedzieć, że sen jest bardzo ważny dla organizmu i jego zdrowia, a takie podejście jest po prostu niewłaściwe z medycznego punktu widzenia. Co więcej, być może problemy ze snem mogą mieć proste wyjaśnienie i w łatwy sposób można je zniwelować. Kluczem w tym wszystkim może okazać się melatonina. Czyli hormon, który często nazywa się hormonem snu.

Melatonina, a problemy ze snem - jaki jest związek?

Przede wszystkim warto zauważyć, że melatonina jest hormonem, który jest produkowany przez szyszynkę w mózgu. Naturalnie jest on wydzielany wraz ze zmierzchem i to właśnie z tego powodu nazywa się ją często hormonem snu. To najlepiej może tłumaczyć związek pomiędzy snem a tym hormonem. To także sugeruje, że jeśli mamy problemy ze snem, to być może posiadamy zbyt mało melatoniny. Jest to słuszne stwierdzenie, jednak co jest przyczyną? Chociaż mówi się o tym coraz częściej to niestety niewiele osób jest w stanie się zastosować do zaleceń. Jakich? Problemy z produkcją melatoniny są powodowane przez działanie światła niebieskiego, które jest generowane przez różnego rodzaju ekrany.

Komputery, telewizory, telefony. Wszystkie te urządzenia emitują światło niebieskie, które ogranicza produkcję melatoniny, a w związku z tym pomimo odczuwającego zmęczenia, nie możemy zasnąć. Natomiast nawet jeśli to robimy, to sen jest po prostu słabej jakości. Czy jest na to jakaś recepta? Uznaje się, że mózg potrzebuje około 2-godzinnej przerwy od działania światła niebieskiego, aby melatonina mogła być prawidłowo produkowana. Tutaj właśnie pojawia się największy problem. Różnego rodzaju elektronika bardzo często towarzyszy nam do samego końca dnia, w którym odkładamy np. telefon i kładziemy się spać.

Jednak z wielu przyczyn może być nawet niemożliwe całkowite zniwelowanie światła niebieskiego na dwie godziny przed położeniem się do snu. Na szczęście w takich przypadkach pomóc mogą suplementy diety na sen, które często zawierają właśnie melatoninę. Dzięki temu można sztucznie podwyższyć jej poziom na czas snu, dzięki czemu nie będzie on zaburzony i wstaniemy bardziej wypoczęci.

Czy są przeciwwskazania do stosowania melatoniny?

Tak jak w przypadku większości preparatów różnego rodzaju, nie można ich nadużywać. W ogóle najbezpieczniej jest zawsze suplementację konsultować ze specjalistą, który konieczność zastosowania określonego preparatu, czy też wskaże ten najbardziej właściwy. W przeciwnym razie, gdy suplement diety będzie stosowany bez wyraźnych podstaw, to w przypadku melatoniny może powodować nie tylko nadmierną senność, ale także nudności, czy też zawroty głowy i ból. Co więcej, melatonina może także wchodzić w reakcje z innymi stosowanymi lekami, a to tylko podkreśla to, jak ważna jest konsultacja z lekarzem.

Chociaż melatonina zapewnia wiele różnych korzyści zdrowotnych, a także jest antyoksydantem i hamuje negatywny wpływ wolnych rodników tlenowych na organizm, to nie należy jej nadużywać. Zawsze najbezpieczniej jest się skonsultować z lekarzem, tak jak stosować preparaty tylko z oficjalnych źródeł sprzedaży, takich jak np. sklep SFD.