Korzyści karmienia piersią

Karmienie piersią to nie tylko sposób na nakarmienie dziecka, to przede wszystkim proces, który niesie za sobą wiele korzyści nie tylko dla dziecka, ale także dla Mamy. Karmienie piersią to najlepszy sposób żywienia niemowląt, który zapewnią im optymalny stan zdrowia, a także ich rozwój. Poznaj zalety karmienia piersią razem z nami, zapraszamy.

Zalety karmienia piersią dla dziecka

Dzieci karmione naturalnie mlekiem mamy są lepiej chronione, a dokładniej z mleka mamy zabierają to co dla nich najlepsze, dzięki czemu nabierają odporności przed chorobami szybciej niż dzieci karmione MM. Dzięki mleku matki dzieci rzadziej chorują na zakażenia układu oddechowego czy układu moczowego, w późniejszej fazie są mniej narażone na otyłość, nadwagę, a także cukrzycę. Największym fenomenem, jakim jest fakt, iż dzieci karmione piersią rzadziej chorują na niektóre typy nowotworów.

Dzieci karmione wyłącznie mlekiem matki, mają stosunkowo większe korzyści zdrowotne niż dzieci karmione mlekiem modyfikowanym. Oprócz wyżej wymienionych chorób czy schorzeń, u dzieci karmionych naturalnie rzadziej występują także astma czy atopowe zapalenie skóry. Dzieci wyłącznie karmione piersią przez dłuższy okres rosną i rozwijają się prawidłowo, przeprowadzone badania pokazują, że dzieci, które nie jadły MM są lepiej rozwinięte pod względem fizycznym i intelektualnym, a także poznawczym i ruchowym, dodatkowo lepiej i szybciej rozwija się u nich wzrok i ostrość widzenia.

Zalety karmienia piersią dla kobiet

Karmienie piersią nie tylko ma wspaniały wpływ na nasze dzieci, równie duży wpływ ma na kobiety, które zdecydowały się na karmienie.

Zaraz po porodzie przystawienie dziecka do piersi, a dokładnie odruch ich ssania pozwala na produkowanie oksytocyny. Hormon szczęścia powoduje szybsze obkurczanie się macicy, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko krwawienia po porodzie. Kobiety karmiące rzadziej popadają w depresję poporodową, są mniej narażone na raka piersi i jajników.

Jeżeli okres karmienia jest dłuższy niż 12 miesięcy, kobiety rzadziej chorują na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę czy hiperglikemię.

Pozbycie się zbędnych kilogramów po ciąży także będzie łatwiejsze gdy karmimy piersią, zatem powrót do dawnej figury nie musi być wcale wolnym procesem.

Obopólna korzyść dla mamy i dziecka

Jak widać karmienie piersią ma niesamowitą moc, a także wiele zalet, nie tylko dla dziecka, ale także dla Mamy. Początkowe fazy karmienia są bardzo ważne, dzięki temu powstaje dotyk zwany skóra do skóry, uspokaja on dziecko, które dopiero co pojawiło się na świecie, a Mama nareszcie może przytulić swoje dziecko, które nosiła pod sercem. Magią karmienia piersią jest więź, która powstaje między mamą a dzieckiem, to doświadczenie uspokaja i relaksuje obydwoje, a także daje im poczucie bezpieczeństwa.

Zalet odnośnie karmienia jest o wiele więcej, dlatego też bardzo ważne jest niepodejmowanie pochopnych decyzji o zaprzestaniu karmienia. Psychiczne i zdrowotne zalety karmienia mówią same za siebie. Więcej informacji na temat laktacji znajdziesz na stronie https://wiecejmleka.pl/.