Poznaj roboty współpracujące, czyli coboty – oto wszystko, co musisz o nich wiedzieć!

Współczesne spawalnictwo to jeden z obszarów, który w bardzo dużym stopniu bazuje na robotyzacji. Wyspecjalizowane coboty będą w stanie w znaczącym stopniu wesprzeć i zoptymalizować procesy. Mogą również pracować ramię w ramię z człowiekiem.

Jak działają coboty spawalnicze?

Choć wykonywanie przez roboty czynności, którymi standardowo zajmują się ludzie, kojarzy się z filmami sci-fi, tak naprawdę jest już standardem. Dzięki rozwojowi technologii roboty spawalnicze i coboty znajdują coraz szersze zastosowanie w rosnącej liczbie zakładów.

Podstawowy cel ich wdrożenia jest prosty: mają za zadanie maksymalnie zautomatyzować realizację procesów i wykonywać prace, którymi w standardowym przypadku musiałby zająć się własnoręcznie człowiek. To z kolei wiąże się z wyższymi kosztami, dłuższym czasem obróbki i ryzykiem.

Coboty spawalnicze są przystosowane do spawania różnych elementów zgodnie z wprowadzonymi parametrami spawania. Operator zarządza urządzeniem poprzez dotykowy pulpit, możliwa jest również integracja z różnego typu oprogramowaniem wykorzystywanym w przedsiębiorstwie.

Coboty: otrzymujesz pełny zestaw

Coboty spawalnicze bywają często określane jako przepustka do pełnej robotyzacji spawania. W praktyce wdrożenie przebiega błyskawicznie i już po kilku godzinach będziesz w stanie rozpocząć pracę i korzystać z wszystkich funkcji urządzenia. W pełnych zestawach kupisz coboty Cloos. W ich skład wchodzą:

  • Spawalnicze źródło prądu: wspiera różne procesy spawalnicze, zapewnia wysoką moc, ale również oszczędność i elastyczność.
  • Robot współpracujący: to serce (a zasadniczo ramię i dłoń) cobota. Maszyna umożliwia spawanie w 6 osiach i pod wieloma kątami.
  • Stół spawalniczy: charakteryzuje się odpowiednią ergonomią i trwałością. Jest także przystosowany do pewnego mocowania narzędzi.

Cobot spawalniczy wyróżnia się olbrzymimi możliwościami, ale równocześnie jest naprawdę kompaktowy i ma niewielką wagę. Dzięki temu znakomicie sprawdzi się w każdym przedsiębiorstwie i będzie realizować zróżnicowane procesy. Palnik jest także wyposażony w system odciągu dymu.

Roboty współpracujące – ułatwienie w codziennej pracy

Wielu specjalistów obawia się, że obsługa cobota będzie skomplikowana i będzie wymagać twardych umiejętności technicznych, w tym np. programowania. Nic bardziej mylnego. Coboty zostały zaprojektowane w taki sposób, aby korzystanie z nich było intuicyjne nawet dla operatorów bez większego doświadczenia.

Sterowanie robotem współpracującym odbywa się poprzez ekran dotykowy i intuicyjne oprogramowanie. Operator może także sterować cobotem spawalniczym za pomocą przełącznika nożnego, a dotknięcie robota dłonią powoduje odłączenie mocy.

Wygoda i bezpieczeństwo z robotami spawalniczymi

Zadaniem cobotów jest przede wszystkim wyręczenie pracowników. Urządzenia będą w stanie wykonywać nawet skomplikowane spawy, a przede wszystkim są znakomitym wsparciem przy powtarzalnych czynnościach, w tym w produkcji seryjnej.

W przeciwieństwie do pracowników roboty współpracujące nie męczą się i mogą wykonywać zdefiniowane zadania przez całą dobę. Poza tym wpływają również na poziom bezpieczeństwa w zakładzie.

Dzięki zastosowanym technologiom operatorzy i osoby przebywające w pobliżu cobota spawalniczego są w odpowiedni sposób zabezpieczeni przed oddziaływaniem szkodliwych czynników. Urządzenie jest również wyposażone w system automatycznego wycofywania drutu.

W rezultacie inwestycja w coboty i roboty spawalnicze pozwala na znaczną redukcję ryzyka wypadków w zakładzie.