Lokal użytkowy? Co to właściwie jest? Czy jest to przestrzeń, na której można założyć przedszkole, salon kosmetyczny czy sklep? A może lokalem użytkowym nazywamy mniejsza lub większa przestrzeń, w której można urządzić biuro firmy? A może lokal użytkowy musi być odpowiednio przystosowany, np. pod względem sanitarnym? Podpowiadamy, co formalnie oznacza lokal użytkowy. Jeżeli chcesz zapoznać się z charakterystyką lokali użytkowych – zapraszamy!
Lokale użytkowe do wynajęcia Wrocław – taka oferta pojawia się każdego dnia w codziennej prasie oraz na portalach internetowych zajmujących się pośrednictwem lokali. Zainteresowanie takimi lokalami jest bardzo duże! Czym jednak powinien charakteryzować się taki lokal – nie wszyscy to wiedzą.
Lokal uzytkowy
Lokale usługowe kojarzone są najczęściej z prowadzeniem działalności gospodarczej lub usługowej. Jednak, ich definicja jest znacznie szersza. Lokale użytkowe to również takie, w których można magazynować różne rzeczy lub prowadzić działania celem zaspokojenia potrzeb klientów.
Według powszechnej definicji, lokalem użytkowym może być izba lub zespół izb. Wydzielonych ściankami w obrębie konkretnego budynku, z przeznaczeniem innym niż mieszkalne. Jest to zatem definicja bardzo pojemna i niedoprecyzowana.
Rodzaje lokali użytkowych
Lokal użytkowy nie jest lokalem mieszkalnym. Oznacza to, że w lokalu użytkowym nie powinno się mieszkać. Lokale użytkowe przeznaczone są zatem do wykonywania działalności. Może to być zarówno działalność gospodarcza, jak i np. składowanie towarów. Sklep, biuro, gabinet stomatologiczny, gabinet psychologa, gabinet lekarza weterynarii, magazyn – wszystko tego typu działalności mogą być wykonywane w lokalu użytkowym.
Szerokie pojęcie nie ułatwia wyboru
Tak szerokie pojęcie, jakim jest lokal użytkowy, wcale nie ułatwia wyboru. Skoro nie ma konkretnych wytycznych w definicji lokalu użytkowego, oprócz tego iż nie może być to lokal mieszkaniowy, czasem bardzo trudno znaleźć i dopasować idealny lokal użytkowy do własnego przedsięwzięcia. Często okazuje się, że wymogi prawne co do prowadzenia działalności w konkretnej branży (np. gastronomicznej) są znacznie bardziej rygorystyczne i dokładne, dlatego konieczna jest zmiana aranżacji lokalu użytkowego, a czasem nawet jego zupełne przebudowanie. Dlatego zaleca się przed wynajęciem lokalu użytkowego we Wrocławiu, aby najpierw zaznajomić się ze wszystkimi wymogami dotyczącymi prowadzenia działalności w konkretnej branży.
Mając wszystkie wytyczne co do prowadzenia własnej działalności, a dodatkowo własne preferencje i przemyślenia, znaczne łatwiej będzie znaleźć id opasować lokal użytkowy. Do przemyślenia jest wiele kwestii, takich jak cena, czy lokalizacja. Dlatego, na długo przed rozpoczęciem działalności warto zapoznać się z rynkiem wrocławskich nieruchomości oraz z cenami. Wczesne rozpoznanie sytuacji na rynku z pewnością znacznie ułatwi poszukiwania.
Obecnie na naszym rynku nieruchomości absolutnie nie brakuje lokali użytkowych. Oczywiście największa ich ilość zawsze była i będzie w dużych aglomeracjach. W miastach takich jak Warszawa, Wrocław, Kraków czy Gdańsk takich nieruchomości jest naprawdę wiele i są one bardzo zróżnicowane – jest zatem z czego wybierać. Bardzo ważne jest jednak to, aby wybierać rozsądnie. Duzy wybór wcale nie oznacza, że jest łatwiej. Często trzeba dokonać wyboru, czy zależy nam na lepszej lokalizacji, czy może na niższej cenie? Połączenie tych dwóch rzeczy w dużej aglomeracji, jaka jest Wrocław jest raczej niemożliwa. Są jednak sytuacje, w których „dobra lokalizacja” wcale nie oznacza lokalizacji w samym centrum miasta – dla wielu najlepszą lokalizacją będą obrzeża lub konkretna dzielnica, w której przedsiębiorca ma największa potencjalna grupę odbiorców swojej usługi, do której dobry jest dojazd, etc. Jest to zatem kwestia bardzo indywidualna.