Tunele foliowe przyspieszają wegetację roślin i chronią je przed czynnikami atmosferycznymi. Aby jednak cieszyć się dorodnymi plonami, trzeba wiedzieć nie tylko, jakie warzywa uprawiać w tunelu foliowym i kiedy je sadzić, ale również, jak nawozić podłoże.
Czy nawożenie tunelu foliowego jest konieczne?
Uprawa w tunelach foliowych nie polega wyłącznie na posianiu/zasadzeniu, a następnie zbieraniu plonów. Podstawa efektywnej uprawy roślin pod folią jest właściwe przygotowanie ziemi pod uprawę. W szklarniach foliowych rośliny rosną intensywnie, więc ziemia bardzo szybko ubożeje. Już na początku sezonu, a najlepiej jeszcze przed zimą, należy przygotować podłoże w tunelu ogrodniczym, tj. oczyścić, przekopać, spulchnić i użyźnić glebę. Można zmieszać ją z kompostem lub obornikiem albo użyć specjalnych produktów do fertygacji, przeznaczonych dla producentów warzyw w tunelach foliowych. Nawożąc podłoże jesienią, wzbogacisz je o materię organiczną, więc wczesną wiosną będzie ono w pełni gotowe do siewu.
Tunel foliowy ogrodowy na warzywa 2,5x4 m
Domowe sposoby na nawożenie – nawozy organiczne
Jeśli zależy Ci na naprawdę ekologicznej uprawie warzyw w tunelach ogrodniczych, używaj naturalnych nawozów zwierzęcych, czyli bazujących na odchodach zwierząt. Dzięki temu, Twoje rośliny będą zaopatrywane są w składniki pokarmowe, a organizmy glebowe zyskają korzystniejsze warunki do rozwoju. Do wyboru pozostają m.in.:
- obornik – otrzymywany z przefermentowanych odchodów zwierzęcych i naturalnej ściółki, jest skutecznym, długodziałającym budulcem próchnicy;
- gnojowica – zawiera mocz i kał wzbogacone o składniki pokarmowe;
- nawozy zielone – poprawiają strukturę ziemi, wzbogacają ją o składniki pokarmowe i są budulcem próchnicy;
- nawóz ptasi – jest łączony z nawozami zielonymi, zalecany przy warzywach, szybko się rozkłada;
- nawóz bydlęcy – optymalny jako składnik kompostu, trudno nim przenawozić rośliny, nadaje się do odkwaszania gleby;
- nawóz koński – szczególnie polecany do namiotów foliowych ogrodowych (jak Dollo), szybko się rozkłada, charakteryzuje się wysoką zawartością azotu i składników mineralnych, rozgrzewa i odkwasza glebę (nie nadaje się jedynie dla roślin kwasolubnych).
Pamiętaj, że nawóz zwierzęcy należy dostosować do tego, jakie warzywa uprawiasz w tunelu foliowym. Nawozy różnią się od siebie m.in. pH i zawartością składników mineralnych, więc na jedne gatunki roślin będą działać korzystnie, a innym mogą zaszkodzić.
Jak stosować nawozy w tunelach foliowych?
Obornik najlepiej zmieszać z ziemią już jesienią (ok. 50-80 kg na 10 m²) oraz stosować co 3 lata na glebach lekkich i co 5 lat na ciężkich. Jeśli nie użyłeś obornika przed sezonem, wczesną wiosną wybierz nawóz dobrze rozłożony, a z wysiewem nasion poczekaj 2 tygodnie. Z kolei kompostu użyj w dawce 20-60 kg na 10 m², rozsypując go i mieszając z glebą (nie przekopuj, ponieważ jest to nawóz próchniczny, więc musi pozostać w górnej warstwie podłoża). Siewki nawozi się zwykle po około miesiącu od chwili, gdy pojawią się nad ziemią. Gotowe tunele foliowe znajdziesz na stronie Dollo.pl.
Podsumowanie
Obfitość plonu zależy od różnych czynników. Jednym z najważniejszych jest jakość gleby. Specjaliści zalecają, by namioty ogrodowe do warzyw co kilka lat przenosić w inne miejsca, ponieważ w wyniku intensywnych upraw pod folią podłoże szybko ulega wyjałowieniu. Jeśli zmiana lokalizacji tunelu nie jest na Twojej działce możliwa (np. jest ona bardzo mała), należy przed każdym sezonem nawozić, odkwaszać i odkażać glebę. Pozwoli to zapobiec namnażaniu się bakterii i grzybów oraz wyjałowieniu ziemi. Wyjątek stanowią niektóre żyzne gleby, które nie wymagają dodatkowego użyźniania. Zobaczysz, że z każdym rokiem Twoje plony będą coraz dorodniejsze.
Tunel foliowy ogrodowy na warzywa 2x3 m