Rozwój przedsiębiorstwa nierzadko wiąże się z koniecznością powiększenia przestrzeni magazynowej. Wynajem, kupno, budowa? Wiele firm nie wie, jakie rozwiązanie jest najkorzystniejsze.
Faktem jest, że wszystkie posiadają zarówno zalety, jak i wady, z którymi należy zapoznać się już na starcie. Poniżej zamieszczono zbiór praktycznych informacji, dzięki którym podjęcie ostatecznej decyzji nie będzie żadnym wyzwaniem! Wszystko zależy od rzeczywistych potrzeb inwestora.
Kiedy warto zdecydować się na wynajem magazynu?
Wynajem magazynu jest opłacalny dla firm, które potrzebują dodatkowej przestrzeni jedynie tymczasowo. Warto jednak uwzględnić, że znalezienie odpowiedniego obiektu jest dość trudne.
Konieczne jest uwzględnienie takich czynników, jak np.:
- lokalizacja,
- odległość od głównej siedziby firmy,
- dostępność przestrzeni biurowej,
- metraż,
- układ pomieszczeń,
- dojazd,
- miesięczny koszt wynajmu,
- potencjalne opłaty dodatkowe.
Dopiero po pewnym czasie od podpisania umowy najmu może okazać się, że koszty są wyższe, niż prognozowano. Czasami istnieje możliwość dostosowanie obiektu do specyfiki danej branży. Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze jest to opłacalne – za kilka miesięcy może okazać się, że wysokość opłat drastycznie wzrosła lub magazyn został sprzedany.
Kupno hali magazynowej – czy to ma sens?
Zakup istniejącej hali magazynowej ma sens w przypadku, gdy jest to obiekt zgodny z wymaganiami lub możliwy do przerobienia. Oczywiście lokalizacja także ma znaczenie, ponieważ wiele przedsiębiorstw potrzebuje magazynu w bliskiej odległości od siedziby. Zbyt duża odległość może generować wysokie koszty logistyczne.
Na specjalną uwagę zasługują hale namiotowe, które są relatywnie proste w przeniesieniu. Konstrukcja może zostać zmontowana w niemal każdym miejscu.
Decydując się na konstrukcję „z drugiej ręki” należy sprawdzić m.in.:
- stan techniczny,
- powstałe ślady użytkowania,
- wdrożone rozwiązania (np. rodzaj dachu, okna, bramy wjazdowe),
- możliwość modernizacji/rozbudowy,
- cenę.
Budowa hali namiotowej – inwestycja na lata
Faktem jest, że nie zawsze używana hala magazynowa spełnia swoje zadanie. Może okazać się, że najkorzystniejszym rozwiązaniem jest budowa obiektu od podstaw – jest to inwestycja na lata, która szybko się zwraca. Wbrew pozorom nie trzeba tracić ogromnej ilości czasu, ponieważ konstrukcje namiotowe wnoszone są w ekspresowym tempie. Pod tym względem znacząco przewyższają obiekty murowane, których budowa może ciągnąć się latami.
Osoby, które poszukują wykonawcy w naszym województwie, powinny sprawdzić ofertę Grupy Łukasiuk z siedzibą k. Siedlec. Firma może poszczycić się wieloma realizacjami hal namiotowych w woj. mazowieckim, chociaż działa w skali ogólnopolskiej.
Budowa namiotu magazynowego jest opłacalna ze względu na m.in.:
- możliwość realizacji prac przez cały rok,
- krótki czas niezbędny do wzniesienia konstrukcji (około miesiąca),
- maksymalne dopasowanie obiektu do specyfikacji dostarczonej przez klienta,
- opcję wdrożenia dodatkowych funkcjonalności,
- stabilną, wytrzymałą, ergonomiczną konstrukcję stalową,
- odporność na niesprzyjające warunki pogodowe,
- przystosowanie magazynu do całorocznej eksploatacji (m.in. przez instalację systemów grzewczych i wentylacyjnych),
- niewygórowaną cenę.
Oczywiście na rynku dostępne są również hale namiotowe tymczasowe, które wybierane są przez przedsiębiorstwa potrzebujące dodatkowej przestrzeni magazynowej jedynie w sezonie letnim. Takie obiekty mogą zostać zdemontowane w dowolnym momencie, a następnie wzniesione w innym miejscu, lub czasie. Sporym plusem jest fakt, że są one nieco tańsze, niż konstrukcje całoroczne, które wymagają zaawansowanej izolacji termicznej.