Policjanci działający w mazowieckiej grupie SPEED już na dobre zadomowili się na drogach Mazowsza. Niestety nadal niektórzy kierujący w swoim nagannym zachowaniu na drogach nie widzą nic złego. Wręcz przeciwnie. Potrafią wsiąść za kierownicę będąc pijanymi, czy też jeździć drogami z dużymi prędkościami narażając innych kierowców na niebezpieczeństwo.

Działania grupy SPEED prowadzone są cyklicznie. Do zadań kierowane są zarówno radiowozy nieoznakowane z wideorejestratorami, ale także te oznakowane z laserowymi miernikami prędkości. Tak wyposażeni mundurowi zdecydowanie reagują na przypadki łamania prawa na drodze, zarówno przekraczanie prędkości, jak i inne niebezpieczne manewry.

Nadmierna prędkość to najczęściej wymieniana przyczyna wypadków drogowych. Wynika to nie tylko z policyjnych statystyk, ale i z obserwacji użytkowników dróg. W reakcji na zagrożenie, jakie niosą ze sobą lubiący zbyt szybką jazdę kierowcy, od lipca 2019 roku na terenie Mazowsza działa policyjna grupa SPEED. Ma ona na celu przeciwdziałać niebezpiecznym zachowaniom na drodze, a tym samym zapewnić bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom ruchu drogowego.

W minionym tygodniu policjanci z grupy SPEED ujawnili 1129 wykroczeń, a 869 z nich dotyczyła przekroczeń dopuszczalnej prędkości. 15 kierujących przekroczyło prędkość powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym. Mundurowi nałożyli 1010 mandatów karnych i skierowali 17 wniosków do sądów o ukaranie sprawców wykroczeń. Policjanci zatrzymali 17 praw jazdy oraz 49 dowodów rejestracyjnych. Grupa SPEED zatrzymała również pijanych kierowców, jednego bez uprawnień oraz 3, którzy kierowali pomimo orzeczonego zakazu.

KWP z/s w Radomiu

Pliki do pobrania