Aktualne ceny mieszkań w Siedlcach. Zobacz, ile przeciętnie płacono za metr nieruchomości do końca września 2026

· aktualizacja:
Ceny nieruchomości w Siedlcach - raport z rejestru cen

Barometr cen, październik 2026: mediana ceny mieszkania w Siedlcach z ostatnich 12 miesięcy wynosi 9 387 zł/m². To o 638 zł, czyli 7,3%, więcej wobec poziomu odniesienia z 2025 r. Analiza pokazuje ceny transakcyjne z aktów notarialnych, a nie oczekiwania sprzedających zapisane w ogłoszeniach. Dla kupującego znaczenie ma jednak nie tylko wynik dla miasta: koszt metra wyraźnie różnicują lokalizacja, powierzchnia i wybór między mieszkaniem nowym a używanym.

Redakcja kochamsiedlce.pl dokłada szczególnych starań, by informacje na tej stronie były rzetelne i aktualne. Jeśli mimo to zauważysz błąd, zgłoś go redakcji.

Spis treści:

Ceny mieszkań w Siedlcach: najważniejsze liczby

  • 9 387 zł/m² - mediana ceny mieszkań
  • +7,3% - zmiana wobec średniej z 2025 r. (+638 zł na metrze)
  • 8 017-11 268 zł/m² - w tych widełkach zawierała się połowa wszystkich transakcji
  • 477 000 zł - typowa cena zakupu; typowe mieszkanie miało 48 m²
  • +34% - o tyle podrożał metr od 2022 r. (średnio +7,6% rocznie)
  • rejon Roskosz - najdroższa część miasta: 10 924 zł/m²

Mediana całkowitej ceny i mediana powierzchni opisują odrębne cechy rynku. Przy planowaniu budżetu warto więc zestawić cenę metra w wybranym segmencie z kwotą zakupu, zamiast traktować wynik dla całego miasta jako uniwersalny przelicznik.

Infografika: ceny mieszkań w Siedlcach
Infografika: ceny mieszkań w Siedlcach

Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?

RynekMediana zł/m²
pierwotny (deweloperski)10 935
wtórny9 061

10 935 zł/m² płacono za nowe lokale, wobec 9 061 zł/m² na rynku wtórnym. Rynek pierwotny był o 20,7% droższy. Taka premia może odzwierciedlać nowszą zabudowę i lokalizacje inwestycji, ale w budżecie nabywcy pozostaje jeszcze kwestia wykończenia mieszkania.

Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?

MetrażMediana zł/m²
25-35 m² (kawalerki)9 427
35-45 m² (małe 2-pok.)10 808
45-55 m² (2-pok.)9 128
55-70 m² (3-pok.)9 445
70-90 m² (duże 3-4 pok.)8 541
90-120 m² (największe)7 606

10 808 zł/m² to najwyższa mediana w zestawieniu metraży, dotycząca mieszkań o powierzchni 35-45 m². Kawalerki 25-35 m² kosztowały 9 427 zł/m², a lokale 90-120 m² - 7 606 zł/m².

Mniejsza powierzchnia ogranicza całkowity wydatek, co może poszerzać grono kupujących i podtrzymywać cenę jednostkową. Zależność nie jest jednak liniowa: w Siedlcach to nie najmniejszy segment osiągnął najwyższą stawkę.

Ceny wg metrażu - Siedlce
Ceny wg metrażu - Siedlce

Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej

10 924 zł/m² wynosi mediana w rejonie Roskosz, najdroższym w zestawieniu. W rejonie Śródmieście odnotowano 6 969 zł/m², czyli najniższy poziom. Cena metra w rejonie Roskosz była o 57% wyższa niż w rejonie Śródmieście.

Rejonzł/m² (oba rynki)
Roskosz10 924
Piaski Starowiejskie10 468 *
Gęsi Borek10 162
Osiedle Orlicz-Dreszera9 742
Osiedle Tysiąclecia9 541
Przymiarki9 200 *
Błonie8 581
Osiedle Młynarska7 918
Osiedle Wyszyńskiego7 705
Ogrody7 639
Śródmieście6 969

* w rejestrze niewiele danych dla tej okolicy - wartość orientacyjna

Mapa cen mieszkań - Siedlce
Mapa cen mieszkań - Siedlce

Ceny wg części miasta - Siedlce
Ceny wg części miasta - Siedlce

Osobno dla rynku pierwotnego i wtórnego. Te same części miasta zestawiono oddzielnie dla mieszkań od dewelopera i mieszkań używanych; kreska oznacza, że w rejestrze zabrakło transakcji danego rynku w tej części miasta.

Rejonpierwotny zł/m²wtórny zł/m²
Gęsi Borek11 6199 468
Roskosz11 4999 813
Osiedle Orlicz-Dreszera9 20010 120
Osiedle Tysiąclecia-9 541
Błonie-9 028
Osiedle Wyszyńskiego-7 995
Osiedle Młynarska-7 918
Ogrody6 913 *7 769
Śródmieście-6 969

* w rejestrze niewiele danych dla tej okolicy - wartość orientacyjna

Mapa cen mieszkań z rynku pierwotnego - Siedlce
Mapa cen mieszkań z rynku pierwotnego - Siedlce

Mapa cen mieszkań z rynku wtórnego - Siedlce
Mapa cen mieszkań z rynku wtórnego - Siedlce

Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty

Przy cenie 477 000 zł na rynku wtórnym podatek PCC w wysokości 2% oznacza około 9 540 zł dodatkowego wydatku. Nie zapłacą go osoby kupujące swoje pierwsze mieszkanie. Maksymalna taksa notarialna wynosi do około 3 294 zł z VAT, przy czym stawki są negocjowalne. Opłaty sądowe za wpisy do księgi wieczystej to 300 zł. Przy zakupie od dewelopera PCC nie występuje - cena zawiera VAT.

Więcej aktualności z Siedlec znajdziesz na stronie głównej kochamsiedlce.pl, a wydarzenia i imprezy na najbliższe dni zawsze na kochamsiedlce.pl/wydarzenie.

Jak zmieniały się ceny od 2019 roku

Historia cen pokazuje wzrost z 6 991 zł/m² w 2022 r. do 9 387 zł/m² obecnie. Łącznie to 34%, przy średnim rocznym tempie 7,6%. Poniższy wykres pozwala spojrzeć na bieżący poziom w szerszej perspektywie.

Trend cen - Siedlce
Trend cen - Siedlce

Siedlce na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej

11 157 zł/m² wynosi mediana dla monitorowanych miast województwa mazowieckiego. W Siedlcach za metr płacono o 1 770 zł mniej. Porównanie z pobliskimi miastami pokazuje jednak różne poziomy cen, a nie jednolity rynek regionalny.

MiastoOdległośćMediana zł/m²Różnica
Siedlce-9 387-
Mrozy32 km7 214-23,1%
Mińsk Mazowiecki49 km10 594+12,9%
Otwock68 km12 270+30,7%
Sulejówek69 km11 333+20,7%

W mieście Mrozy, oddalonym o 32 km, metr kosztował o 2 173 zł, czyli 23,1%, mniej niż w Siedlcach.

Komentarz analityczny

O ile wzrosły ceny w lokalnej perspektywie? Obecny wynik przewyższa poziom odniesienia z 2025 r. o 638 zł/m², czyli 7,3%. Tempo pozostaje bliskie średniemu rocznemu wzrostowi 7,6% od 2022 r. Wskazuje to na kontynuację wzrostowego kierunku, bez wyraźnego przyspieszenia względem własnej historii miasta.

Na największych rynkach dynamika była niższa: w II kwartale 2026 r. średnie ceny nowych mieszkań wzrosły o 0,6% rok do roku, do 14 444 zł/m², a używanych o 0,7%, do 13 657 zł/m² (wg NBP, Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych, II kwartał 2026 r.). Lokalny rynek może zatem zachowywać się inaczej niż największe miasta.

Kanałem łączącym te rynki jest finansowanie. Średnie oprocentowanie nowych kredytów mieszkaniowych wyniosło 6,07% w czerwcu 2026 r. i było o 0,7 punktu procentowego niższe rok do roku (wg Raportu AMRON-SARFiN nr 2/2026 oraz BIK, czerwiec i II kwartał 2026 r.). Niższy koszt kredytu może zwiększać dostępny budżet nabywców, także w Siedlcach, ale jego wpływ na ceny zależy od podaży lokali.

Co dalej z cenami? Jeśli możliwości finansowania zakupów poprawią się szybciej niż dostępność mieszkań, presja na wzrost może się utrzymać. Jeśli podaż zwiększy wybór kupujących, dynamika może osłabnąć. Twardych prognoz nie stawiamy: odpowiedź na pytanie, czy ceny wzrosną, czy spadną, zależy od obu stron rynku.

Najczęstsze pytania

Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Siedlcach?

Mediana wynosi 9 387 zł/m². Połowa transakcji mieściła się w przedziale 8 017-11 268 zł/m².

Czy ceny mieszkań w Siedlcach rosną, czy spadają?

Rosną: bieżąca mediana jest o 638 zł/m², czyli 7,3%, wyższa od poziomu odniesienia z 2025 r.

Która część miasta jest najdroższa, a gdzie kupię najtaniej?

Najwyższą medianę ma rejon Roskosz: 10 924 zł/m². Najniższą odnotowano w rejonie Śródmieście: 6 969 zł/m².

Ile kosztuje kawalerka lub małe mieszkanie w Siedlcach?

Dla kawalerek 25-35 m² mediana wynosi 9 427 zł/m², a dla mieszkań 35-45 m² - 10 808 zł/m².

Czy mieszkanie od dewelopera jest droższe niż z rynku wtórnego?

Tak: mediany wynoszą odpowiednio 10 935 i 9 061 zł/m². Premia rynku pierwotnego to 20,7%.

Metodologia

Analiza powstała na podstawie Rejestru Cen Nieruchomości (RCN) prowadzonego przez starostwo powiatowe i udostępnianego przez GUGiK w serwisie geoportal.gov.pl - to rzeczywiste ceny transakcyjne z aktów notarialnych, nie ceny ofertowe. Podstawą tego opracowania jest 385 transakcji mieszkaniowych z ostatnich 12 miesięcy - akty notarialne z datami od 5 stycznia 2026 do 16 września 2026 (mieszkania 25-120 m² z aktów jednolokalowych; filtr 1500-30 000 zł/m² odcina garaże, transakcje pakietowe i symboliczne). Jeśli nie zaznaczono inaczej, wszystkie wartości - mediana dla miasta, zestawienia osiedli i rejonów, metraży i ulic oraz historia cen - obejmują łącznie rynek pierwotny (106 transakcji) i wtórny (279); rozdzielenie rynków pokazuje wyłącznie tabela w sekcji o mieszkaniach od dewelopera i z rynku wtórnego. Podajemy mediany - odporne na skrajne akty.

Tam, gdzie rejestr zawiera niewiele wpisów dla danej okolicy lub segmentu, wartość oznaczamy jako orientacyjną, a przy skrajnie małej liczbie danych w ogóle jej nie publikujemy. Dla części zestawień o rzadszych transakcjach analiza obejmuje dłuższy okres (do 24 miesięcy lub od 2019 r.), aby wynik był stabilny.

Podział miasta na rejony oparto na zwyczajowych nazwach z map OpenStreetMap (© OpenStreetMap contributors, licencja ODbL); granice są orientacyjne i nie są to jednostki administracyjne.

Stan danych: 2026-09-16; wpisy trafiają do rejestru z opóźnieniem do kilku tygodni, więc ostatnie 2-3 miesiące są niepełne i mogą ulec rewizji.

Analiza ma charakter informacyjny - nie stanowi wyceny nieruchomości ani porady inwestycyjnej. RCN nie zawiera informacji o standardzie lokali. Ten barometr cen aktualizujemy co miesiąc; następna aktualizacja: listopad 2026.

Widzisz błąd lub nieaktualną informację? Zgłoś błąd, sprostowanie lub uwagę

Treści na stronie są opracowywane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji

Ostatnie Artykuły