Nadmierna prędkość, brawura, a czasami alkohol i narkotyki, to zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, z jakimi na co dzień walczą policjanci z mazowieckiej grupy SPEED. Dobrze wyszkoleni, wyposażeni w najlepszy sprzęt i umiejętności. W ich pracy codziennością jest jazda z dużą prędkością i eliminowanie z ruchu kierujących, którzy w ewidentny sposób zagrażają bezpieczeństwu.

W ciągu ostatniego tygodnia policjanci mazowieckiej grupy SPEED ujawnili 1356 wykroczeń na drogach naszego garnizonu, 1111 z nich dotyczyła przekroczenia dopuszczalnej prędkości w tym 28 kierujących, którzy przekroczyli prędkość powyżej 50 km/h na obszarze zabudowanym. Stróże prawa nałożyli 1230 mandatów, a w 16 przypadkach skierowali do sądów wnioski o ukaranie sprawców wykroczeń. Mundurowi zatrzymali 26 praw jazdy oraz 52 dowody rejestracyjne.

Policjanci dyscyplinowali kierujących i zapobiegali wszelkiemu łamaniu prawa. Funkcjonariusze kontrolowali trzeźwość kierujących, ich uprawnienia, a także stan techniczny pojazdów. Zwracali także uwagę na ilość przewożonych osób.

W ubiegła sobotę policjanci z ciechanowskiej drogówki wchodzący w skład mazowieckiej grupy SPEED w miejscowości Gogole Wielkie zatrzymali pirata drogowego, mieszkańca Warszawy, który przekroczył prędkość o 69 km/h w obszarze zabudowanym. Niestety 88-letni „rekordzista” otrzymał wysoki mandat i stracił prawo jazdy.

Pamiętać należy, że jazda z dużą prędkością zawsze stanowi zagrożenie zarówno dla osób podróżujących pędzącym pojazdem, jak i dla innych uczestników ruchu drogowego. Prędkość ma wpływ na ryzyko zaistnienia wypadku drogowego i ma też decydujące znaczenie dla rodzaju i rozmiaru obrażeń uczestników takiego zdarzenia.

 

Zespół Prasowy KWP zs. w Radomiu