Założenie trawnika jest zadaniem, z którym jest w stanie poradzić sobie praktycznie każdy. Bez względu na to w jakim miejscu ma być trawnik, zakładanie trawników zawsze wygląda tak samo. Konieczne jest przygotowanie gruntu pod trawnik, później zaś posianie trawy i jej regularne podlewanie, po pewnym czasie zaś również koszenie.
Przygotowanie gruntu pod trawnik
Wiele zależy od tego jaki to grunt. Jeśli jest to teren nierówny, porośnięty roślinnością, konieczne jest jej usunięcie wraz z korzeniami. Na bieżąco też trzeba usuwać z gruntu kamienie, szkła i inne zanieczyszczenia. Pierwsze takie sprzątanie gruntu można przeprowadzić przy usuwaniu roślinności. Drugie zaś po przekopaniu ziemi. Kopanie pod trawnik nie musi być bardzo głębokie. Wystarczy kopać na głębokość około 20 centymetrów, nie więcej. Po przekopaniu ziemi, na zewnątrz zostaną wyrzucone elementy roślin, korzenie i kamienie. To wszystko należy z powierzchni gruntu usunąć, Przekopaną ziemię zaś dokładnie zagrabić i zrosić wodą
Przekopany grunt jest miękki. Aby uniknąć zapadania się ziemi w przypadkowych miejscach, wskazane jest jego utwardzenie. Najlepszą opcją jest walec do trawników. Można przy jego pomocy ubić grunt. Niekiedy jednak przy ubijaniu mogą pojawić się nierówności. Tak się dzieje, jeśli ubijany grunt w jednym miejscu jest bardziej miękki, w innym zaś twardszy. Jeśli tak się stanie, konieczne jest ponowne wyrównanie terenu poprzez jego zagrabienie i ponowne ubicie gruntu przy pomocy walca do trawy.
Wysiew trawy. Ale jakiej?
Nasiona traw można kupić praktycznie w każdym sklepie ogrodniczym. Bardzo ważny jest jednak zakup odpowiednich. Inne są potrzebne na trawnik zacieniony, inne zaś na taki, na który często będzie padać słońce. Jeśli trawnik ma pełnić tylko rolę ozdobną, można zdecydować się na nasiona z których wyrośnie piękna, lecz słaba trawa. Jeśli po trawniku często będzie się chodzić, konieczny jest zakup nasion, z których wyrośnie trawa z mocniejszymi źdźbłami.
Wysiew trawy powinien być wykonywany w spokojny dzień. Jeśli trawa będzie siana w dzień zbyt wietrzny, wiatr szybko może zacząć podrywać lekkie nasiona. Siać trzeba tak, by nasiona znalazły się w każdym miejscu trawnika i było ich mniej więcej tyle samo. Śmiało można siać trawę dość gęsto - trawnik wtedy będzie ładniejszy i bardziej zielony.
Nasiona warto pokryć warstwą ziemi
Wysianą trawę należy wbić w ziemię, używając do tego walca do trawy. Warto jednak dodatkowo posypać nasiona warstwą ziemi o grubości około centymetra, może też być jej mniej. Nasiona posypane ziemią szybciej zaczną rosnąć i nie będą wywiewane przez wiatr. Sprawdź tutaj specjalistów od zakładania trawników w Warszawie https://brzozowisko.com/zakladanie-ogrodow/
Aby trawa mogła zacząć kiełkować, konieczne jest regularne podlewanie nowo założonego trawnika, ale nie przelewanie go. Grunt powinien być cały czas wilgotny, ale nie może być na nim stojącej wody czy też obszarów, na których jest błoto. Oczywiście w słoneczny dzień woda będzie bardzo szybko odparowywać, dlatego podlewanie trawnika warto wykonywać wieczorem.
Ukorzenianie się trawy trwa dość długo. Nawet więc, gdy pierwsze źdźbła wyrosną na wysokość kilku centymetrów i konieczne będzie koszenie, warto je wykonywać bardzo ostrożnie i przy pomocy kosiarki z bardzo ostrym nożem. Dopiero jak trawa się dobrze ukorzeni, można ją przycinać na mniejszą długość. Wcześniej lepiej pozostawić trawnik nieco wyższy.