Wczoraj (16.05) w Centrum Kultury i Sztuki im. A. Mężeryckiego w Siedlcach odbyła się konferencja „Widzę – rozmawiam –reaguję”. O zagrożeniach czyhających na współczesną młodzież, zorganizowana przez Centrum Kształcenia Ustawicznego w Siedlcach, Komendę Miejską Policji w Siedlcach, IPA Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji Region Siedlce oraz Szkołę Podstawową nr 11 im. Jana Pawła II w Siedlcach.

Wczoraj odbyło się podsumowanie całorocznych działań w ramach kampanii profilaktycznej „Widzę – rozmawiam – reaguję”. O zagrożeniach czyhających na współczesną młodzież, podczas której wysłuchaliśmy m. in. referatów specjalistów zajmujących się tematyką różnych problemów, których doświadczają młodzi ludzie: m.in. destrukcyjne działania dorosłych na młodych ludzi, kreowania tożsamości młodzieży poprzez kulturę hip-hopu, jak również czy Korczak ma nadal rację, analizując podejście w kontekście XXI wieku. Oprócz głosów specjalistów i dorosłych mogliśmy usłyszeć głos młodzieży. Uczniowie 3 szkół, takich jak I Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Siedlcach, I LO im. Bolesława Prusa i ZSP nr 4 w Siedlcach sami opowiedzieli i przedstawili problemy młodych ludzi i reakcje dorosłych widziane z ich perspektywy.
W przedsięwzięciu wzięli udział nauczyciele, rodzice, kuratorzy sądowi, przedstawiciele policji oraz stowarzyszeń i instytucji, dla których los młodzieży jest priorytetem w pracy i w życiu. Podczas konferencji mogliśmy wysłuchać wykładów m.in. Piotra Mosaka–specjalisty m.in. w zakresie psychologii wychowawczej, który jest psychologiem, psychoterapeutą, coach-em i mentorem, a także dziennikarzem i wykładowcą współpracującym na co dzień z dorosłymi i młodzieżą, Doroty Krzywickiej – psycholożka, która w swojej codziennej pracy pomaga znaleźć odpowiedzi na pytania: jak radzić sobie ze stresem, zrozumieć nastolatka, jak uszanować strefę wolności niezależną każdej osobie, czy w jaki sposób skutecznie rozwiązywać konflikty przy pomocy odpowiednich komunikatów i słów kluczy. Na koniec wystąpił Przemysław Kaca – koordynator pieczy zastępczej w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Słupsku, pomysłodawca i koordynator działań edukacyjno–profilaktycznych Hip–Hop Druga Szansa, w ramach, których realizuje spotkania dla dzieci, młodzieży i dorosłych, pokazując, jak kultura hip – hop może pomóc w walce z depresją oraz budować wysokie poczucie wartości młodych ludzi.
Organizatorami konferencji byli: Centrum Kształcenia Ustawicznego w Siedlcach, Szkoła Podstawowa Nr 11 im. Jana Pawła II w Siedlcach, IPA region Siedlce oraz Komenda Miejska Policji w Siedlcach pod patronatem Prezydenta Miasta Siedlce Andrzeja Sitnika.
Dziękujemy bardzo za liczną obecność i możliwość wymiany doświadczeń i poglądów, co było dodatkowym atut tego ważnego spotkania.
 
Autor: podkom. Ewelina Radomyska.