Zawiadomienie o zaginięciu 17-latka wywołało szereg policyjnych czynności. Sygnał, że ludzkie życie może być zagrożone natychmiast stawia na nogi służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo. Każda informacja o zaginięciu osoby generuje intensywne działania policji.
Tak było i tym razem, kiedy 9 grudnia 2023 roku bełchatowscy policjanci otrzymali informację o zaginięciu 17-latka, zameldowanego na terenie Bełchatowa. Zawiadomienie w tej sprawie wpłynęło do Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach, gdyż małoletni ostatnio zamieszkiwał na terenie podległym tej jednostce. Zgłaszająca, opiekun prawny małoletniego, poinformowała, że 8 grudnia, przed godziną 8.00 wyszedł on z domu i miał dotrzeć na zajęcia szkolne, na które jednak nie dotarł. Okoliczność, że nie wrócił on do domu, nie nawiązał kontaktu z rodziną sugerowały, że jego życie może być zagrożone. Zawiadamiająca, zaniepokojona nagłym zniknięciem 17-latka, a także wobec braku możliwości ustalenia jego miejsca pobytu, zwróciła się o pomoc do Policji. Jednocześnie informacja o zaginięciu tej osoby pojawiła się również w mediach społecznościowych.
Zawiadomienie o zaginięciu 17-latka wywołało szereg dostępnych w tym zakresie czynności stosowanych przez policję, mających na celu jego odnalezienie. Nad sprawą pracowali funkcjonariusze z dwóch jednostek policji - z Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach i Komendy Powiatowej Policji w Bełchatowie. Chcąc ustalić szczegóły mogące pomóc w dotarciu do zaginionego mundurowi prowadzili rozmowy z wieloma osobami. Na bieżąco przekazywali sobie gromadzone informacje i szczegóły z ustaleń. Typowali kolejne ewentualne adresy i miejsca do sprawdzenia. Ponieważ małoletni do niedawna mieszkał w Bełchatowie funkcjonariusze sprawdzali wszystkie możliwe adresy, pod którymi mógł on przebywać. Działania te przyniosły zamierzony efekt ponieważ 17-latek odnalazł się 11 grudnia 2023 roku na terenie Bełchatowa i został oddany pod opiekę rodziny.
Co mogą zrobić bliscy osoby, która zaginęła?
- W pierwszej kolejności niezwłocznie powinniśmy poinformować o tym najbliższą jednostkę Policji. Zgłaszając się do komendy trzeba zabrać ze sobą, w miarę możliwości aktualne zdjęcie zaginionego, a także być gotowym na szczerą rozmowę z funkcjonariuszem policji, który będzie zadawał wiele pytań aby ustalić jak najwięcej faktów pomocnych w prowadzeniu poszukiwań. Pamiętajmy, że każdy szczegół jest niezmiernie ważny i może być pomocny w odnalezieniu naszego bliskiego.
- W sytuacjach nagłych, w szczególności gdy zagrożone jest życie, zdrowie lub wolność osoby zaginionej należy niezwłocznie skontaktować się z numerem alarmowym.
nadkom. Iwona Kaszewska