Jak urządzić plac zabaw w ogrodzie?

Powoli zbliża się wiosna, nadchodzą cieplejsze temperatury, a wraz z nimi możliwość cieszenia się wolnym czasem spędzanym w ogrodzie. Dobrze byłoby urządzić plac zabaw dla dzieci, tak aby był jednocześnie bezpieczny i atrakcyjny. Ale jak to zrobić? Jeśli szukasz odpowiedzi na to pytanie, to odpowiedź znajdziesz w artykule poniżej.

O czym trzeba pamiętać w czasie urządzania placu zabaw?

Oczywiście istnieje całe mnóstwo pomysłów na to, jak zagospodarować ogród i urządzić w nim przestrzeń dla dzieci, ale jednak o pewnych kwestiach nie można zapomnieć. Należą do nich:

  • Bezpieczeństwo dzieci - jest to kluczowa sprawa w przypadku urządzania placu zabaw.
  • Dobór miejsca - istotne jest, aby w miarę możliwości przestrzeń placu zabaw nie była w całości nasłoneczniona, a także żeby dzieci pozostawały w zasięgu wzroku.
  • Potrzeby naszych dzieci - mogą być różne w zależności od charakteru, a dodatkowo zmieniają się wraz z wiekiem.

Przejdźmy jednak do niezbędnego sprzętu. Jakie atrakcje powinny pojawić się w ogródku, aby zapewnić dzieciom rozrywkę?

Niezbędny element, czyli huśtawka ogrodowa

Gdy zastanawiamy się nad najważniejszymi sprzętami na placu zabaw, pierwszą myślą często jest właśnie huśtawka ogrodowa. I słusznie, bo to wspaniała atrakcja dla dzieci w różnym wieku. W przypadku wyboru huśtawek mamy na rynku do dyspozycji niezliczoną liczbę modeli i producentów. Musimy jednak pamiętać o podstawowej kwestii dla bezpieczeństwa - wytrzymałości huśtawki oraz solidności jej wykonania. Przed zakupem powinniśmy zapoznać się z informacjami od producenta danej huśtawki, w których przedstawione zostało jej możliwe obciążenie - musi być ono oczywiście większe niż łączny ciężar jej użytkowników. Warto również zwrócić uwagę na stelaż huśtawki. Dobrze jest upewnić się co do jego trwałości i jakości wykonania - od tego zależy w końcu bezpieczeństwo naszych najbliższych (a także nas samych, jeśli zdecydujemy się na zakup huśtawki wieloosobowej, na której możemy się bawić wspólnie z dziećmi). 

Hamak ogrodowy - wspaniała atrakcja

Inną popularną opcją, na którą decyduje się wiele rodzin podczas robienia zakupów do wyposażenia przydomowego ogródka, jest hamak ogrodowy. Tak jak w przypadku huśtawki ogrodowej na rynku dostępnych jest wiele propozycji - mamy z czego wybierać. Możemy zdecydować się na zakup tradycyjnego hamaka, którego zaletą jest łatwość użytkowania oraz to, że nie zajmuje zbyt wiele miejsca po złożeniu. Dostępne są również hamaki-fotele, które są bliższe huśtawkom ogrodowym, gdyż odpoczywa się w nich w pozycji siedzącej. Można także pomyśleć o hamaku z poprzeczką, jednak jest on najmniej stabilny z wymienionych rodzajów. Również w przypadku hamaków trzeba zwracać uwagę na maksymalne obciążenie - jego przekroczenie mogłoby doprowadzić do rozerwania się materiału oraz upadku z wysokości, co może skutkować nawet poważnymi obrażeniami. Jeśli przed zakupem przyjrzymy się informacjom podanym przez producenta oraz jakości wykonania produktu, nie będzie się czym martwić i hamak z pewnością będzie przez długie lata dostarczał naszej rodzinie bezpiecznej rozrywki. 

Podsumowanie - na co zwracać uwagę w czasie urządzania placu zabaw?

Jeśli zdecydujemy się na zakup huśtawek ogrodowych lub hamaków ogrodowych, trzeba koniecznie wziąć pod uwagę kwestię ich wytrzymałości. Istotnym aspektem jest także konstrukcja sprzętu - powinniśmy szczególnie przyjrzeć się stelażowi huśtawki, aby mieć pewność względem jego stabilności. Gdy przeanalizujemy wymienione kwestie, możemy być pewni udanego zakupu.