Wlew paliwa w samochodach z LPG – co warto wiedzieć?

 

Popularność instalacji LPG w samochodach wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. Trudno się temu dziwić, biorąc pod uwagę, jak wiele ma zalet. Przed podjęciem decyzji o montażu LPG warto jednak poznać szczegóły techniczne dotyczące poszczególnych elementów instalacji. Jednym z nich jest wlew paliwa – sprawdź, gdzie najlepiej go zamontować.

Gdzie dawniej montowano wlew paliwa LPG?

Gaz to efektywne i jednocześnie ekologiczne paliwo. Niski koszt eksploatacji auta zasilanego przez LPG powoduje, że decyzja o montażu instalacji może przynieść wiele korzyści dla Twoich finansów. Perspektywa jest tym bardziej kusząca, że współczesne systemy LPG wykorzystują zaawansowane technologicznie rozwiązania. Dzięki temu cechują się niższą awaryjnością oraz większym komfortem. Najlepszym tego dowodem jest zaś wlew paliwa, który jeszcze w latach 90. XX wieku montowano pod zderzakiem, do blachy nadwozia (stosowano w tym celu specjalne wsporniki). Dlaczego? Przeprowadzenie instalacji było proste oraz zmniejszało ingerencję w konstrukcję pojazdu.

Montaż pod zderzakiem był korzystny dla instalatorów, ale nie dla właścicieli pojazdów. Tak niskie umiejscowienie wlewu paliwa powodowało, że tankowanie wiązało się z koniecznością kucania, a nawet klękania na kolanach. Wadą było również częste brudzenie wlewu.

Aktualne sposoby montażu wlewu paliwa LPG

Montaż wlewu paliwa pod zderzakiem całe szczęście jest już przeszłością. Rozwiązania, które stosuje się obecnie, skupiają się zarówno na skutecznym działaniu, jak i względach estetycznych oraz komforcie kierowcy. Gdzie dokładnie montuje się wlew paliwa? Oto dwa, najpopularniejsze miejsca.

Montaż w zderzaku pojazdu

Wlew instalacji LPG najczęściej umieszcza się w zderzaku samochodu. Zaleta tej metody to przede wszystkim większa wygoda w porównaniu do montażu stosowanego w latach 90. Do plusów zalicza się też fakt, że w większości przypadków nie jest wymagana przejściówka wlewu LPG. Oznacza to, że pilot dostarczający gaz podpinasz bezpośrednio do wlewu w zderzaku. Tankowanie jest więc znacznie łatwiejsze: po prostu odkręcasz korek do zaworu i tankujesz.

Montaż pod klapką wlewu paliwa

Rozwiązanie, które zapewnia jeszcze większy komfort dla kierowcy to montaż wlotu gazu w klapce paliwa. Takie umiejscowienie wlewu LPG eliminuje konieczność schylania, co bywa istotne dla wielu osób. I co ważne, jest to nie tylko wygodne, ale również nie zaburza estetyki pojazdu. W niektórych przypadkach specyficzna konstrukcja auta powoduje, że ten typ montażu nie jest możliwy do wykonania. Aby upewnić się, czy tak jest, najlepiej skonsultować się z fachowcem. Może okazać się, że istnieje sposób na rozwiązanie tego problemu poprzez zastosowanie mniejszego wlewu i wykorzystanie przejściówki (należy ją stosować każdorazowo przy napełnianiu baku).

Profesjonalne rozwiązania zatroszczą się o Twój komfort

Wlew paliwa to element instalacji niezbędny do tankowania gazu. Jego umiejscowienie przekłada się zatem na Twój komfort. Ważne, aby zawór był zlokalizowany w miejscu łatwo dostępnym, a także nie wpływał negatywnie na wygląd pojazdu. Jak więc znaleźć najlepsze rozwiązanie? Zwróć się o pomoc do fachowców. Znajdź profesjonalny warsztat LPG i skorzystaj z profesjonalnej wiedzy. Jeśli cenisz wysoką jakość, postaw na STAG. Lider w produkcji autogazu w Polsce to profesjonalna, gęsta sieć serwisowa oraz nowoczesne rozwiązania. Dowiesz się tam, jaki wlew paliwa w samochodach z LPG zastosować oraz zyskasz pewność, że montaż zakończy się sukcesem.