Promocja Księgi Pamięci Gminy Żydowskiej w Siedlcach z udziałem tłumaczki Anna Szyba
W Siedlcach ponownie ożyje pamięć o żydowskiej historii miasta dzięki wyjątkowej publikacji, która rzuca nowe światło na losy dawnych mieszkańców. To wydarzenie, które łączy pokolenia i przywraca głos zapomnianym opowieściom.

Siedlce zapraszają do Miejskiej Biblioteki na wyjątkowe spotkanie z historią

Miejska Biblioteka Publiczna w Siedlcach wraz z Łomżyńskim Towarzystwem Naukowym im. Wagów przygotowały niezwykłe wydarzenie dla wszystkich zainteresowanych lokalną przeszłością. Już 22 maja 2025 roku o godzinie 17:00 w Czytelni Głównej MBP (wejście od ulicy Esperanto) odbędzie się promocja nowego wydawnictwa – „Księgi Pamięci Gminy Żydowskiej w Siedlcach”. To polskie tłumaczenie unikatowego pinkasu, czyli księgi pamięci, pierwotnie opublikowanego w Buenos Aires w 1956 roku.

Premiera tego dzieła miała miejsce pod koniec ubiegłego roku i wzbudziła ogromne zainteresowanie mieszkańców, którzy pragnęli zgłębić tajemnice żydowskiego dziedzictwa swojego miasta. Z myślą o tych, którzy chcą poznać więcej szczegółów i zadać pytania, organizatorzy zdecydowali się na kolejne spotkanie, które pozwoli jeszcze głębiej zanurzyć się w historię i kulturę dawnych siedleckich Żydów.

Unikalne spotkanie z tłumaczką i badaczką historii żydowskiej Siedlec

Podczas wydarzenia uczestnicy będą mieli okazję dowiedzieć się, czym są pinkasy – tradycyjne księgi pamięci gmin żydowskich, które stanowią bezcenne źródło wiedzy o społecznościach i ich losach. Szczególną uwagę poświęcimy procesowi tłumaczenia tego dokumentu oraz jego znaczeniu dla poznania tożsamości miasta i jego mieszkańców.

Gośćmi specjalnymi będą Anna Szyba – siedlczanka i wybitna tłumaczka języka jidysz, odpowiedzialna za przekład „Księgi Pamięci Gminy Żydowskiej w Siedlcach”, oraz dr Małgorzata K. Frąckiewicz, językoznawczyni i redaktorka naukowa cyklu „Pinkasy przedniemeńskie”. Dr Frąckiewicz jest również autorką opracowań dziesięciu innych ksiąg pamięci z regionu Mazowsza i Podlasia.

Dodatkowo podczas spotkania będzie można nabyć w promocyjnych cenach inne księgi pamięci dotyczące m.in. Białegostoku, Ostrowi Mazowieckiej, Szczuczyna czy Tykocina – to doskonała okazja, by poszerzyć swoją wiedzę o historii żydowskich społeczności naszego regionu.


Źródło: MBP Siedlce