Wczoraj ( 20.05) policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach , po raz kolejny prowadzili działania „SMOG”. Podczas służby szczególną uwagę zwracali na prawidłowy stan techniczny pojazdów i emisję spalin do atmosfery

Nazwa „smog” powstała ze zbitki dwóch angielskich słów: smoke (dym) i fog (mgła).Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zanieczyszczenia powietrza zabijają co roku 6,5 mln ludzi na całym świecie. W Polsce jest to blisko 50 tys. osób rocznie – szacuje Europejska Agencja Środowiska. Nasz kraj zajmuje wysoką pozycję na liście najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Również w   Siedlcach bardzo często dochodzi do przekroczenia wszelkich norm zanieczyszczeń powietrza ( szczególnie w bezwietrzne dni).

Policja aktywnie  włączyła się w przedsięwzięcia zmierzające do ograniczenia emisji szkodliwych substancji do atmosfery m. in. przez prowadzenie działań ukierunkowanych na przeprowadzanie jak największej ilości badań emisji spalin pojazdów oraz na eliminowanie z ruchu pojazdów, których stan techniczny w oczywisty sposób wskazuje na nieprawidłowe działanie silnika lub uszkodzenie układu wydechowego. Wczoraj   siedleccy policjanci skontrolowali ogółem  80 pojazdów różnego typu. Zatrzymali kilkanaście  dowodów rejestracyjnych  w związku  nieprawidłowościami  w zakresie emisji spalin. Przypominamy, że w tego typu przypadkach zatrzymanie dowodu rejestracyjnego auta jest obligartoryjne. Samochód  zostanie ponownie dopuszczony do ruchu po usunięciu usterek i przejściu  kolejnych badań technicznych. Warto podkreślić, że  działania  siedleckiej  drogówki obserwował  jeden z  redaktorów magazynu „ Auto Świat” , który zapewne  podzieli się  swoimi spostrzeżeniami z czytelnikami.

autor: kom. Agnieszka Świerczewska

 KMP w Siedlcach