7 lipca 2019 roku na stadionie miejskim w Pilawie, pow. garwoliński, po czterech latach przerwy, wróciły zawody sikawek strażackich. W konkursie udział wzięło 19 drużyn, w tym dwie żeńskie. Strażacy próbowali swoich sił w dwóch konkurencjach - w ćwiczeniu sprawnościowo-bojowym oraz w konkursie elegancji. W zawodach wzięły udział dwie drużyny z powiatu siedleckiego - OSP Radomyśl i OSP Dąbrówka Stany.

Celem zawodów sikawek strażackich jest przede wszystkim prezentacja historycznych sikawek i strojów strażackich oraz popularyzacja działalności Ochotniczych Straży Pożarnych, przypomnienie ich znaczenia i roli w historii, jak również popularyzacja tradycji pożarnictwa. Głównym organizatorem imprezy był prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Województwa Mazowieckiego Antoni Jan Tarczyński.

Konkurs Elegancji, czyli drużynowa defilada oraz prezentacja sikawek do walki z ogniem, gdzie liczył się m.in. styl przejazdu oraz umundurowanie i elementy stroju strażaków oraz szeroko pojęta estetyka. Podczas przejazdu można było zobaczyć najnowsze wozy strażackie oraz pojazdy specjalne, ale też ponad 60-letniego Stara 20. Nie zabrakło również zabytkowych przedwojennych sikawek konnych.

Drugą konkurencją było ćwiczenie sprawnościowo-bojowe, które polegało na pokonaniu toru z przeszkodami w jak najszybszym czasie. Liczyła się zarówno sprawność fizyczna i kondycja, jak i umiejętności typowo strażackie oraz sprawność i wydajność strażackich sikawek, gdzie każda drużyna miała swój własny model.

OSP Radomyśl zaprezentowała sikawkę jednotłokową "Tryumf" z 1920 roku, natomiast OSP Dąbrówka Stany zaprezentowała sikawkę przenośną z 1927 roku.


Szczegółowe wyniki:

Konkurs Elegancji:

1. miejsce Oddział OSP Kozice - 19 pkt
2. miejsce Oddział OSP Puznówka - żeńska - 16 pkt
3. miejsce Oddział OSP Garwolin - żeńska - 14 pkt
9. miejsce Oddział OSP Dąbrówka-Stany - 7 pkt
10. miejsce Oddział OSP Radomyśl - 6 pkt


Ćwiczenia Sprawnościowo-Bojowe:
1. miejsce Oddział OSP Garwolin - 61,98 s
2. miejsce Oddział OSP Zabruzdy - 65,29 s
3. miejsce Oddział OSP Garwolin - żeńska 67,09 s
5. miejsce Oddział OSP Radomyśl - 81,00 s
13. miejsce Oddział OSP Dąbrówka-Stany - 90,30 s

Przemarsz OSP
Zawody