Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Siedlce

Jak finansujemy remont domu lub mieszkania?

Przeprowadzenie remontu wnętrza w domu lub mieszkaniu wiąże się konkretnym wydatkiem. Renowacja, zwłaszcza jeśli obejmuje większą część pomieszczeń są zwykle kosztownym przedsięwzięciem. Ile wydaje się w Polsce na remont?

Według danych zawartych w raporcie “Jak remontują Polacy” serwisu Fixly, w 2019 roku średni wydatek na przeprowadzenie prac remontowych był równy 19 776 zł. Na co dokładnie przeznaczono te pieniądze? Do najczęściej odświeżanych pomieszczeń należały kuchnia oraz salon, na które wskazało po 57 proc. osób, które wzięły udział w badaniu Fixly. Najchętniej wykonywanymi pracami było malowanie (85 proc.), wykończenie podłogi (46 proc.) oraz biały montaż (41 proc.).

Co ciekawe, aż 47 proc. respondentów wskazało, że na prace remontowe wydało więcej niż pierwotnie zakładali. Tylko co czwarta osoba zmieściła się idealnie w założonym wcześniej budżecie.

Ile z tego kosztuje robocizna? Według badanych średni koszt pracy fachowców to 6071 zł. Oszczędzić na tym elemencie próbuje 72 proc. badanych, którzy zadeklarowali, że najprostsze pracy próbują wykonać samodzielnie. Należą do nich przede wszystkim tapetowanie oraz malowanie ścian czy sufitów.

Finansowanie remontu to przede wszystkim oszczędności. Aż 92 proc. osób poświęciło na ten cel część odłożonych wcześniej pieniędzy. Jak podają specjaliści z Fixly, osoba zarabiająca średnią krajową musi przepracować niemal sześć miesięcy, by móc samodzielnie sfinansować remont, biorąc pod uwagę wspomniany wcześniej przeciętny budżet konieczny do zrealizowania całej inwestycji. 16 proc. badanych zadeklarowało, że musieli wspierać się kredytem, natomiast 8 proc. remontujących wspomogło się pożyczką od rodziny bądź znajomych. Brak pieniędzy to główny powód odkładania remontu. Aż 46 proc. badanych było zmuszonych przełożyć prace ze względu właśnie na brak funduszy.

Sezon na remontu zaczyna się w kwietniu, a kończy w listopadzie. Właśnie w tym okresie wykonuje się najwięcej prac. Wynika to z faktu sprzyjających warunków pogodowych za oknem, oraz możliwości wzięcia urlopu na ten cel w okresie wakacyjnym. Jak długo trwają prace? W większości przypadków (64 proc.) remont udaje się skończyć w ciągu miesiąca. W 28 proc. przypadków trwa to od dwóch do czterech miesięcy, natomiast 8 proc. remontuje ponad 5 miesięcy.