Czym jest artroskopia barku?

Artroskopia barku jest zabiegiem medycznym, który jest bardzo często wykonywany w szpitalu Nowa Ortopedia w Krakowie. Ma zastosowanie jako forma diagnostyki, ale też służy do naprawy uszkodzonych struktur.

Artroskopia barku jest zabiegiem medycznym, który wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, choć w niektórych przypadkach konieczna jest narkoza ogólna, ale o tym decyduje lekarze anestezjolog. Po znieczuleniu pacjenta lekarz chirurg wykonuje małe około 5mm nacięcie, następnie wprowadzany jest specjalny płyn dzięki, któremu torebka stawowa ulega naciągnięciu, co pozwala na lepsze sprawdzenie stanu stawu. Artroskopia barku pozwala nie tylko na pełną diagnostykę, ale i naprawę struktur, które może obejmować wygładzenie zdeformowanych elementów chrząstki stawowej, ale usunięcie patologicznie przerośniętej błony maziowej.

Jak przygotować się do artroskopii barku?

Przed wykonaniem tej procedury medycznej konieczne jest wcześniejsze zaszczepienie się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Konieczne jest także wykonanie podstawowych badań wśród, których należy wymienić: morfologię krwi, pomiar cukru, stężenie glukozy, badanie moczu, a także prześwietlenie klatki piersiowej. W przypadku osób cierpiących na choroby przewlekłe lekarz specjalista zleca dodatkowe badania, które obejmować mogą usg wątroby czy np. badanie płuc

Możliwe powikłania i rekonwalescencja

Jak każdy zabieg medyczny tak samo artroskopia barku może powodować powikłania, choć występują one naprawdę rzadko. Mogą pojawić się wymioty, gorączka, a także zaczerwienienie i obrzęk w miejscu zabiegu. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów należy skontaktować się z lekarzem. Oczywiście pacjenci po zabiegu muszą nosić temblak, który unieruchamia staw barkowy i sprawia, że jego gojenie się jest szybsze. Następnie konieczne oszczędzanie ręki i barku, a także fizjoterapia. Dzięki temu osiągnięcie pełnej sprawności następuje już po kilku tygodniach.