Tegoroczna jesień jest wyjątkowo łaskawa, przez co cykliści nie rezygnują jeszcze z rowerowych wycieczek. Wybierają rower jako środek lokomocji do pracy czy do szkoły. Rower to ekologiczny i ekonomiczny środek transportu, który z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Cyklistów na drogach przybywa i cechuje ich duża różnorodność zarówno wiekowa jak i społeczna. To grupa użytkowników dróg zaliczająca się zarówno do niechronionych uczestników ruchu drogowego, jak również kierujących pojazdami, z tą różnicą, że nie mechanicznymi.

Rower obok samochodu osobowego to drugi pojazd, który generuje największą liczbę ofiar. Niestety podobnie jak w przypadku pieszych rowerzysta w starciu z rozpędzonym pojazdem jest na straconej pozycji. Choć rowerzyści często wyposażeni są w kask, czy ochraniacze, to są to elementy które mogą dać ochronę jedynie podczas niewielkiego upadku. Biorąc pod uwagę zagrożenia jakie rowerzysta może napotkać na drodze nadal pozostaje niechronionym uczestnikiem ruchu.

Na bezpieczeństwo rowerzystów ma wpływ wiele czynników, począwszy od pory dnia i warunków pogodowych. Najważniejsze są jednak zachowania samych rowerzystów, przede wszystkim respektowanie obowiązujących zasad i przepisów ruchu drogowego oraz umiejętność przewidywania niebezpiecznych sytuacji. Równie istotne są zachowania innych uczestników ruchu wobec rowerzystów.

Rowerzyści znacznie bardziej są narażeni na wypadek niż kierowcy czy pasażerowie pojazdów. Do przyczyn takiego stanu rzeczy można zaliczyć:

  • brak kierunkowej stabilności ruchu, co oznacza że rowerzysta potrafi skręcić bez żadnego sygnalizowania manewru, może również dojść do zachwiania równowagi przez podmuchy wiatru czy przejeżdżających samochodów,
  • brak fizycznej ochrony przed skutkami upadku, bądź zderzenia z pojazdem lub inną przeszkodą,
  • nierespektowanie przez kierujących prawa rowerzysty do poruszania się po jezdni, dotyczy to zwłaszcza agresywnego wyprzedzania oraz nie zachowania odpowiedniego odstępu od wyprzedzanego rowerzysty,
  • nierespektowanie przez rowerzystów przepisów ruchu drogowego.

Wspólnie dbajmy o bezpieczeństwo na drodze. Zachowajmy wzajemny szacunek dla innych uczestników dróg i pamiętajmy, że bezpieczeństwo jest naszym wspólnym celem.

 

podkom. Ewelina Stróżka/WRD KWP zs. w Radomiu