Jak działa nowoczesny kocioł wodorowy? Odpowiadamy!

Kotły na wodór to ekologiczne i innowacyjne rozwiązania, które mają szerokie zastosowanie w gospodarce. W ostatnich latach obserwujemy spory wzrost zainteresowania tą technologią. Piece te oferują wiele rozwiązań w zakresie produkcji energii cieplnej z uwzględnieniem wysokich standardów ochrony środowiska naturalnego. Kusi zwłaszcza niska emisja szkodliwych związków, a więc i pełna zgodność z rygorystycznymi dyrektywami UE. Jak działają nowoczesne kotły wodorowe? Odpowiadamy!

Kocioł napędzany wodorem – co to za urządzenie?

Nowoczesne kotły wodorowe to innowacyjne rozwiązania w zakresie zastosowania pieców przemysłowych. W wyniku reakcji chemicznej, po połączeniu wodoru i domieszek powietrza/tlenu, przy współudziale iskry elektrycznej, powstaje energia cieplna. Ta z kolei ogrzewa czystą wodę, przy czym nie powstają szkodliwe związki. Rozwiązania dotyczące kotłów na wodór dają pole wyboru w zakresie średniej oraz dużej mocy, dzięki czemu możliwe jest praktycznie stuprocentowe wykorzystanie wodoru.

Zdarza się, że ilość paliwa dostarczana do kotłów wodorowych jest niewystarczająca. Niektóre firmy stosują techniki modułowe i zapewniają możliwość rozbudowy urządzenia grzewczego w przyszłości. Wodór może być wykorzystywany jako uzupełnienie gazu ziemnego w palnikach wielopaliwowych w celu wytwarzania gorącej wody.

Warto podkreślić, że różnicą między kotłem wodnym a nowoczesnym kotłem wodorowym jest przede wszystkim zastosowanie rodzaju paliwa. Wodór nie powoduje emisji zanieczyszczeń do atmosfery w postaci CO2, NOx czy SOx. Sprawność energetyczne jest wyższa od standardowych rozwiązań nawet o 15%.

W jaki sposób kotły wodorowe uwalniają energię cieplną?

Kotły na wodór to innowacyjne rozwiązania w dziedzinie produkcji energii cieplnej. W wyniku reakcji wodorowej powstaje woda, a następnie bardzo korzystny układ w postaci wody i pary wodnej. W ogólnym skrócie elektrolizer za pomocą energii elektrycznej daje możliwość rozpadu wody na wodór oraz tlen.

Wodór jest następnie spalany razem z tlenem, a końcowym produktem tej reakcji jest woda oraz ciepło ogrzewające wielkopowierzchniowe obiekty.

Dzięki temu negatywny wpływ na środowisko jest znikomy, a emisja tlenków azotu NOx bliska zeru. Od kilkudziesięciu lat obserwujemy postępujący kryzys energetyczny, co w widoczny sposób napędza rynek czystej, przyjaznej planecie energii. Bardzo istotne są tutaj rozwiązania proekologiczne, które są możliwe tylko i wyłącznie dzięki zachowaniu najwyższych standardów ochrony środowiska oraz jak najmniejszej emisji szkodliwych substancji do atmosfery.

Liderzy w tej branży, jak BOSCH, od dekad usprawniają swoje rozwiązania w zakresie wytwarzania ciepła. Z najważniejszymi zasadami działania nowoczesnych kotłów wodorowych tego producenta zapoznasz się tutaj: https://bosch-industrial.pl/kotly-przemyslowe/kociol-wodorowy/.

Firma BOSCH dostarcza również uniwersalne piece w wersji „H2-ready”, dzięki czemu możliwe jest dalsze przestawienie się na paliwo wodorowe. To bardzo korzystne rozwiązanie dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw, które planują zastosowanie bardziej ekologicznych rozwiązań wobec obecnego braku środków finansowych na inwestycje.

Kto może zainwestować w kotły wodorowe?

Istotny jest fakt, że wodór stanowi bardzo ekologiczne paliwo, służące do napędzania działania kotłów wytwarzających parę wodną. W sytuacji, kiedy dostępna w danym momencie ilość wodoru ulega wahaniom lub nie jest wystarczająca do zapewnienia ciągłości funkcjonowania kotłów wodorowych, piece można napędzać alternatywnymi paliwami, np. gazowymi czy ciekłymi.

Cena kotłów wodorowych o niskiej emisyjności szkodliwych substancji nie jest już tak wygórowana, jak kilka lat temu. W takie rozwiązanie najpewniej zainwestują firmy, które poważnie myślą o przyszłym rozwoju swojego biznesu. Związane jest to z zastosowaniem nowoczesnej technologii, która polega na przekształceniu rozczepionej cząstki wody w lotną parę wodną. Takie rozwiązanie jest przyjazne dla środowiska naturalnego.