
Magia letniej nocy ożyje w Parku Aleksandria podczas niezwykłego święta przesilenia. Ta wyjątkowa plenerowa impreza zaprasza do wspólnego odkrywania dawnych tradycji i radosnych zabaw przy blasku ognisk i księżyca.
- Park Aleksandria w Siedlcach zaprasza na Noc Kupały pełną tańców i magii
- Siedlczanie zachęcani do udziału w barwnych obrzędach i wspólnej zabawie
Park Aleksandria w Siedlcach zaprasza na Noc Kupały pełną tańców i magii
Już 21 czerwca nad stawem w Parku Aleksandria mieszkańcy Siedlec będą mieli okazję przenieść się w świat pradawnych obrzędów związanych z najkrótszą nocą roku. Wydarzenie zainicjuje puszczanie wianków na wodę – symboliczny rytuał, który od wieków towarzyszy obchodom letniego przesilenia. Nie zabraknie też tańców i wspólnej zabawy przy ogniskach, które rozświetlą parkową przestrzeń, tworząc niepowtarzalny klimat.
W programie przewidziano także poszukiwanie kwiatu paproci – legendarnego symbolu szczęścia i tajemniczych mocy, a także widowiskowe pokazy żonglerki ogniem przygotowane przez artystów z Teatru Ognia „Mantra” z Makowa Mazowieckiego. Całość ubarwią występy Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Siedleckiej „Chodowiacy” im. Alicji Siwkiewicz, którzy swoim folklorem dodadzą wydarzeniu autentycznego charakteru.
Siedlczanie zachęcani do udziału w barwnych obrzędach i wspólnej zabawie
Organizatorzy zapraszają szczególnie panie do założenia wianków z kwiatów i ziół, które podkreślą magiczną atmosferę tego wieczoru. Po zakończeniu oficjalnej części widowiska wszyscy uczestnicy będą mogli dołączyć do potańcówki przy ognisku, gdzie muzyka i taniec połączą wykonawców ze zgromadzonymi gośćmi.
Impreza jest realizowana w ramach projektu wspieranego przez Miasto Siedlce oraz współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. To kolejny krok w rewaloryzacji zabytkowego Parku Miejskiego Aleksandria, który dzięki takim inicjatywom odzyskuje swój blask jako miejsce spotkań i kulturalnych wydarzeń dla mieszkańców.
Warto zaznaczyć, że organizatorami są Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Siedleckiej „Chodowiacy” oraz Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach – instytucje znane z aktywnego promowania lokalnej kultury i tradycji.
Źródło: MOK Siedlce