Młodzi pobiegli śladami ks. Brzóski. Sztafeta objęła trzy miasta

Na trasie między Łukowem, Siedlcami i Sokołowem Podlaskim sport spotkał się z pamięcią, a każdy kolejny kilometr przypominał, że historia wciąż potrafi wyjść z podręczników i stanąć obok ludzi. XII Sztafeta Niepodległości była nie tylko biegiem, lecz także hołdem dla ks. gen. Stanisława Brzóski i Powstańców Styczniowych. Wśród uczestników byli młodzi ludzie z Polski i Wileńszczyzny, a w Siedlcach dołączyły do nich dobrze znane lokalnym środowiskom sportowym i szkolnym grupy.
- Trasa, która prowadziła przez pamięć
- Siedlce znów miały w tej sztafecie swój wyraźny udział
- Finał przy pomniku i modlitwa za poległych
Trasa, która prowadziła przez pamięć
22 maja uczestnicy sztafety ruszyli na odcinku Łuków – Siedlce – Sokołów Podlaski, pokonując łącznie 67 kilometrów. To nie był zwykły dystans do zaliczenia. Wydarzenie miało przypomnieć o 163. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego i 161. rocznicy śmierci ks. gen. Stanisława Brzóski – postaci ważnej szczególnie dla Podlasia, a zarazem ostatniego dowódcy powstania w tym regionie.
W biegu uczestniczyła młodzież z różnych stron Polski oraz z Wileńszczyzny. Sama trasa, łącząca trzy miejscowości, nadała przedsięwzięciu wyraźny wymiar wspólnotowy. To właśnie w takich inicjatywach historia przestaje być odległa, a staje się doświadczeniem przeżywanym razem, krok po kroku.
Siedlce znów miały w tej sztafecie swój wyraźny udział
Po raz dziewiąty w wydarzeniu pojawili się narciarze z Uczniowskiego Klubu Sportowego „Rawa” Siedlce. To już stały punkt tej patriotycznej inicjatywy, rozpoznawalny także poza środowiskiem sportowym. Po raz czwarty do sztafety dołączyli również uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Siedlcach.
Ich obecność pokazuje, że pamięć o powstańcach nie jest tu jedynie hasłem z akademii. Dla młodych uczestników to także lekcja wytrwałości, pracy zespołowej i szacunku wobec ludzi, którzy przed laty płacili za wolność najwyższą cenę. Właśnie dlatego podobne wydarzenia tak mocno łączą sport z edukacją historyczną.
Finał przy pomniku i modlitwa za poległych
Zwieńczenie sztafety odbyło się przy pomniku ks. gen. Stanisława Brzóski w Sokołowie Podlaskim. To tam bieg nabrał najbardziej uroczystego charakteru. Zamiast sportowej mety była chwila skupienia i symboliczny gest pamięci wobec człowieka, który stał się jednym z najmocniejszych znaków oporu po klęsce powstania.
Całość zakończyła msza święta w kościele pod wezwaniem Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. Modlitwa była poświęcona ks. gen. Brzósce oraz wszystkim poległym Powstańcom Styczniowym. W ten sposób tegoroczna sztafeta zamknęła się nie tylko w biegu, ale też w spokojnym, wyraźnym geście wdzięczności wobec tych, którzy walczyli o niepodległość.
na podstawie: Urząd Miasta w Siedlcach.
Ostatnie Artykuły

803 wykroczenia w tydzień - SPEED zatrzymała kierowców pędzących o ponad 50 km/h

Triathlon zamknie kilka ulic w Siedlcach. Kierowcy pojadą objazdami

Bloki, garaże i nowa droga przy Geodetów. Wniosek trafił do publicznego wglądu

W sieci łatwo stracić pieniądze. Powiat szykuje webinarium o prawie online

49 przekroczeń prędkości i pijany kierowca - taki wynik akcji w powiecie siedleckim

Czwartoklasiści z Radomyśli przeszli ważny sprawdzian przed wakacjami

Kocia Logika i poważna rozmowa. W Siedlcach spotkali się opiekunowie kotów

Telefon od fałszywego policjanta kosztował seniorkę ponad 70 tys. zł

W ZSP nr 1 trwa wielka modernizacja. Szkoła i internat przejdą metamorfozę

Seniorzy chwycą za pędzle w Aleksandrii - plener z malarskim klimatem

Rowerzystka potrącona na pasach w Siedlcach - policja apeluje o czujność

Na drogach Mazowsza ruszają kontrole prędkości z laserami i wideorejestratorami

Strażacy z Siedlec wystawili namiot OLiOC na kilku głośnych wydarzeniach

Jedna chwila na hulajnodze wystarcza, by skończyć w szpitalu
Przydatne dane teleadresowe
- Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Warszawie Delegatura w Siedlcach - kontakt, rejestr zabytków, godziny
- Orkiestra Wojskowa w Siedlcach - historia, repertuar i osiągnięcia
- Oddział w Siedlcach Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa - kontakt, godziny, dojazd
- Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Siedlcach - kontakt, godziny, wnioski
- Siedlce to miasto, które skrywa więcej niż myślisz!
- Agencja Rozwoju Miasta Siedlce - kontakt, obiekty sportowe i godziny otwarcia
