Przycinanie tui – poradnik krok po kroku!

Tuje to drzewa, które najczęściej sadzone są obok polskich domów, często wykorzystywane jako żywopłot. Dla tych drzew bardzo ważne jest przycinanie i formowanie w celu zagęszczenia rośliny. Wszystko musi odbywać się odpowiednią porą, a cięcie powinno być wykonane na odpowiednią długość. Po jakimś czasie tuje zaczynają zajmować większość część ogrodu i zamiast przysłaniać światło i oddzielać nasz dom od drogi, zaczynają po prostu przeszkadzać. Właśnie to jest dobry moment, aby zabrać się za pielęgnację rośliny.

Jak i czym przycinać tuje?

Dużo zależy, też od odmiany i rodzaju sadzonki, jednak przyjmuje się, że gdy drzewo przekroczy 1,5 metra długości, należy przygotować się do pierwszego cięcia. Żywotnikowi nie mogą grozić niskie temperatury, ponieważ roślina może uschnąć. Zazwyczaj przycinanie robi się na wiosnę, najlepiej w połowie marca, lub z początku kwietnia. W tym czasie skracamy tylko czubek i boczne pędy. Jest to dopiero wstęp do odpowiedniej pielęgnacji żywotników. W okolicach czerwca należy skrócić odrastające pędy o 2/3 ich długości. Ostatnie przycinanie powinno odbyć się przed końcem sierpnia, także skracamy odrosty o ok. 1 cm.

W tym czasie nadajemy całej tui odpowiedniego kształtu. Pamiętajmy, że żywopłot musi być szerszy u podstawy i zwężać się ku górze, kształt stożka nadaje nietuzinkowego wyglądu oraz pozwoli innym roślinom na odrobinę słońca. Co jakiś czas należy usuwać uschnięte gałązki, psują one wygląd całego drzewka, jak i roślina narażona jest na różne choroby.

Gałązki żywotnika są miękkie, więc do tego typu prac może posłużyć nam sekator ręczny lub nożyce elektryczne. Oczywiście do sprawniejszego przycięcia posłużą nam nożyce, a sekator może być tylko dodatkiem do estetycznego wykończenia.

Kiedy należy przyciąć tuje?

Jeśli jest żywopłot, to możemy przyciąć je dwa lub trzy razy do roku. Zagwarantuje nam to odpowiednie zagęszczenie drzewka i częsta pielęgnacja pozwoli uzyskać zielony i zdrowy kolor. Jeżeli mamy do czynienia z pojedynczą sztuką, to możemy tego dokonać według naszego uznania. Żywotnik jest szybko rosnącym drzewkiem, więc możemy to zrobić, gdy będzie zaburzał estetykę całego ogrodu, oraz hamował dostęp światła innym roślinom.

Dobrze pielęgnowany ogród odwdzięcza się pięknie rosnącymi krzewami, jak i relaks w estetycznie uporządkowanym ogrodzie jest po prostu przyjemniejszy. Tuje są najczęściej wybieranymi drzewkami ozdobnymi w Polsce, świetnie posłużą nam jako żywopłot lub do udekorowania wejścia do domu. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, to zerknij na blog: https://pieknieurzadzeni.pl/