Szkolenie w mazowieckiej policji zapowiada zmianę kultury służby

FOT. KMP w Siedlcach
W sali szkoleniowej Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu największe emocje wzbudził blok o stereotypach - uczestnicy usłyszeli, jak uprzedzenia zniekształcają obraz drugiej osoby. Szkolenie przyciągnęło policjantki, policjantów oraz pracownice i pracowników garnizonu mazowieckiego. Organizatorem był insp. dr Zenon Romanek - Pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji z siedzibą w Radomiu do spraw Ochrony Praw Człowieka.
Jak podaje Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu :
“Równość płci oraz przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na płeć w Policji”
Szkolenie obejmowało podstawowe pojęcia związane z równością i różnorodnością - tożsamość, koło różnorodności, płeć biologiczna i płeć społeczno-kulturowa, łańcuch dyskryminacji oraz język równościowy. Organizatorzy podkreślali, że celem jest zwiększenie świadomości i poprawa relacji interpersonalnych w miejscu służby, a osobny blok poświęcono metodom reagowania na niewłaściwe zachowania.
W tekście szkolenia przywołano obowiązujący dokument strategiczny - Plan Równości Płci w Policji na lata 2023-2026, który wszedł w życie 1 września 2023 r. Komenda wskazała, że Plan ma także spełniać wymogi Komisji Europejskiej wobec uczestników projektów finansowanych m.in. z programu Horyzont Europa oraz realizować Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ. W programie omówiono także zapisy dotyczące funkcjonowania wewnętrznych procedur - Wewnętrznej Procedury Antydyskryminacyjnej, Antymobbingowej i Antykonfliktowej - które określają formy reagowania w komórkach tut. komendy.
Szkolenie miało pokazać, że równość płci w Policji to nie jedynie proporcje, ale przede wszystkim równe szanse w rozwoju zawodowym, ścieżce awansowej i zapewnienie równowagi płci w kadrze kierowniczej. Organizatorzy zapowiedzieli kolejne edycje zajęć w celu podniesienia wiedzy i utrwalenia postaw przeciwdziałających uprzedzeniom i dyskryminacji.
To może być początek przewrotu w mentalności formacji - pod warunkiem, że szkolenia przełożą się na trwałe zmiany w praktykach kadrowych i codziennej służbie.
Koordynatorem wdrażania Planu w garnizonie mazowieckim jest Ewa Pająk.
na podstawie: KMP w Siedlcach.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (KMP w Siedlcach). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
Ostatnie Artykuły

36 i 43 lata, specjalne narzędzia i kościelne puszki. Policja przerwała serię kradzieży

Pierwszy test młodych rowerzystów pod okiem siedleckiej drogówki

Siedleckie warsztaty dla nauczycieli pokażą, jak oswoić szkolną scenę

Jarmark św. Stanisława wraca z rzemiosłem i smakami regionu

Biuletyn Informacji Publicznej wrócił do działania po awarii

Bilet na koncert to nie wszystko. UOKiK przypomina o prawach kupującego

- BLACKTOP znów rozgrzeje Pułaskiego - Siedlce szykują uliczne granie

Siedlce w centrum rozmów o zabytkach. Miasto zyskało ważną rolę

Hulajnoga na komunię może kosztować więcej niż prezent - policja ostrzega

Przed majówką wraca stary sposób oszustów - zaliczka przepada po wpłacie

Fałszywy bank i policjant wideo - mieszkanka Siedlec straciła 157 tys. zł

Wyobraźnia dziecka rośnie z kultury - i z prostych domowych rytuałów

Olga Jagieło w Siedlcach - znane przeboje w kameralnej, angielskiej odsłonie

Siedleccy strażacy zyskali sprzęt do pożarów powodzi i ewakuacji
Przydatne dane teleadresowe
- Ratusz Jacek w Siedlcach. Historia, architektura i legenda o niezwykłym symbolu miasta
- Siedlce to miasto, które skrywa więcej niż myślisz!
- Rzeka Muchawka. Tajemniczy dopływ Liwca, który zachwyca i stawia wyzwania
- Muzeum Diecezjalne w Siedlcach. Historia, sztuka i unikalne dzieło El Greco
- Katedra Niepokalanego Poczęcia NMP w Siedlcach. Historia, architektura i informacje praktyczne
- Pałac Ogińskich w Siedlcach. Perła historii i architektury, którą musisz zobaczyć
