Rezonans magnetyczny - nieinwazyjne badanie bez udziału promieniowania jonizującego

Z pewnością każdy zna stwierdzenie, że lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. Z tego też powodu, jeśli zauważyłeś u siebie jakiekolwiek niepokojące sygnały lub po prostu pragniesz udać się na wizytę kontrolną, badanie rezonansem magnetycznym będzie odpowiednim rozwiązaniem. W niniejszym artykule przedstawimy najistotniejsze kwestie odnośnie samego w sobie badania, a także wskazówek, jak się odpowiednio do niego przygotować.

Czym jest rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny jest to jedna z najpopularniejszych metod diagnostycznych, pozwalająca na wykrycie różnorodnych chorób, dzięki oddziaływaniu pola magnetycznego wraz z generowanymi komputerowo falami radiowymi. Do jego największych zalet należy przede wszystkim fakt, iż jest to technika w pełni bezinwazyjna, w przeciwieństwie na przykład do badań rentgenowskich. Działanie rezonansu magnetycznego polega w głównej mierze na interakcji protonów, znajdujących się w komórkach ludzkiego organizmu z wysyłanymi falami radiowymi. Dzięki temu, urządzenie umożliwia wykonanie dokładnego prześwietlenia tkanek i narządów, które następnie jest przetwarzane na wysokiej jakości obraz. Rezonans magnetyczny znajdzie swoje zastosowanie w diagnozie różnego rodzaju chorób i dysfunkcji, obejmujących między innymi układ kostny, krwionośny, pokarmowy czy nerwowy.

Wskazanie do wykonania badania rezonansem magnetycznym

Przedstawiamy sygnały alarmujące, które stanowią wskazania do wykonania badania rezonansem magnetycznym:

  • podejrzenie o rozwijającym się tętniaku naczyń mózgowych

  • zaburzenia dotyczące oka i ucha wewnętrznego

  • podejrzenie stwardnienia rozsianego

  • podejrzenia rozwijającego się nowotworu

  • choroby układu pokarmowego, mogące wskazywać na poważne schorzenia, dotyczące narządów jamy brzusznej

Rezonans magnetyczny - w jaki sposób przygotować się do badania?

Przed badaniem przy pomocy rezonansu magnetycznego, pacjent musi się odpowiednio do niego przygotować. Należy pamiętać przede wszystkim o tym, aby nie przyjmować żadnych płynów ani pokarmów w odstępie co najmniej czterech godzin od udania się na zabieg. Nie zapomnij również o zabraniu ze sobą ważnych dokumentów, takich jak dowód osobisty czy dokumentacja medyczna. W przypadku, gdy badanie rezonansem medycznym będzie wymagało uprzedniego podania kontrastu, zostaniesz skierowany na badanie moczu pod kątem wykrywania kreatyniny. Uwaga! Jeśli jesteś osobą, która w swoim środowisku pracy narażona jest na utknięcie opiłków metalu w gałce ocznej, niezbędne jest udanie się na konsultację okulistyczną.

Rezonans magnetyczny w REX MEDICA - zaufaj specjalistom

Pamiętaj, że jedynie wybierając sprawdzoną klinikę, cieszącą się renomą, możesz zapewnić sobie rzetelny i miarodajny wynik badania rezonansem magnetycznym. Jeśli zależy Ci na najwyższej jakości diagnozy, zapraszamy do skierowania się do profesjonalnego gabinetu REX MEDICA. Wiele lat doświadczenia, korzystanie jedynie ze specjalistycznych urządzeń, działających w oparciu o innowacyjne technologie, a także ciągle poszerzana i wzbogacana wiedza, indywidualne podejście do każdego z pacjentów stanowią gwarancję satysfakcji klienta.