Cyfrowe narzędzia dla sektora MŚP

Stała obecność w sieci nie jest już tylko domeną firm z branży e-commerce. Obecnie każde przedsiębiorstwo, które chce docierać ze swoimi produktami do szerokiego grona odbiorców, musi aktywnie wykorzystywać cyfrowe narzędzia. Proces cyfryzacji zwiększa elastyczność i dostępność usług. Jakie narzędzia cyfrowe są najczęściej wykorzystywane przez firmy z sektora MŚP?

Jak rozwija się sektor MŚP w Polsce?

Sektor MŚP, czyli małych i średnich przedsiębiorstw stanowi w Polsce ok. 99% wszystkich przedsiębiorstw. Do tej grupy zaliczamy mikroprzedsiębiorstwa, małe przedsiębiorstwa i średnie przedsiębiorstwa. Pierwsze kryterium stanowi tutaj liczba pracowników:

 • mikroprzedsiębiorstwa to firmy, które zatrudniają maksymalnie do 9 pracowników,
 • małe przedsiębiorstwa to firmy, które zatrudniają maksymalnie do 49 pracowników,
 • średnie przedsiębiorstwa to firmy, które zatrudniają maksymalnie 249 pracowników.

Natomiast drugie kryterium odnosi się do rocznych obrotów lub całkowitego bilansu rocznego danej firmy. Roczny obrót lub całkowity bilans roczny mikroprzedsiębiorstwa nie może przekraczać 2 mln euro, małego przedsiębiorstwa - 10 mln euro, a w przypadku średniego przedsiębiorstwa kwoty te wynoszą: 50 mln euro dla rocznych obrotów i 43 mln euro dla całkowitego rocznego bilansu.

Według danych z lat 2015-2019 sektor MŚP w Polsce jest odpowiedzialny za generowanie prawie połowy PKB. Oznacza to, że działalność tych firm ma realny wpływ na stan finansów państwa. Jest to zatem bardzo ważne, aby firmy z sektora MŚP prężnie się rozwijały i aktywnie korzystały z innowacyjnych narzędzi cyfrowych.

Cyfryzacja w sektorze MŚP - z jakich narzędzi internetowych najczęściej korzystają firmy z tego sektora?

Powszechny dostęp do Internetu otworzył przed firmami z sektora MŚP wiele nowych możliwości rozwoju. Sprzedaż online nie jest już tylko dodatkową aktywnością. Dla firm MŚP taka forma aktywności stała się głównym filarem działalności, a niekiedy nawet stanowi jedyne źródło dochodu. Małe i średnie przedsiębiorstwa mogą wykorzystywać następujące narzędzia cyfrowe:

 • płatności internetowe,
 • możliwość przechowywania danych w chmurze,
 • podpis elektroniczny,
 • sztuczna inteligencja,
 • połączenie VPN do zabezpieczenia danych firmowych, które świetnie sprawdzą się zarówno w przypadku pracy stacjonarnej, jak i zdalnej,
 • zaawansowane narzędzia analityczne do tworzenia spersonalizowanych ofert,
 • telewizja internetowa,
 • programy do zarządzania stroną internetową,
 • programy do zarządzania produkcją,
 • komunikatory internetowe,
 • i wiele innych.

Obecnie istnieje bardzo wiele narzędzi cyfrowych, które firmy z sektora MŚP mogą stosować, aby zwiększyć swoje obroty, zredukować koszty lub poprawić jakość świadczonych usług. Aby móc swobodnie z nich korzystać, niezbędny jest dostęp do szybkiego Internetu. W takim wypadku doskonale sprawdzi się Internet światłowodowy lub Internet Mobilny 5G od INEA. W ofercie znajdziesz atrakcyjne pakiety dla firm, dzięki którym korzystanie z Internetu będzie dużo wygodniejsze i bezpieczne.

Jak wybrać dobry Internet dla firm?

Internet dla firm powinien być przede wszystkim niezawodny. Nie można dopuścić do sytuacji, w której klienci tracą dostęp do usług z powodu częstych awarii lub braku zasięgu. Dodatkowo to ważne, aby wybrany pakiet zapewniał szybki przesył danych. Pozwoli to skrócić czas potrzebny na realizację usługi lub wytworzenie produktu do niezbędnego minimum.

Atrakcyjne propozycje dla firm znajdziesz w ofercie INEA. Na uwagę zasługuje w szczególności niezawodny Internet światłowodowy. INEA oferuje klientom biznesowym Internet bez limitu z wysokim SLA i zaawansowaną ochroną ANTY-DDoS. Światłowód dla firm to wyjątkowo stabilne łącze o wysokich prędkościach, dzięki któremu Twoi pracownicy będą mogli bez przeszkód korzystać z różnego rodzaju narzędzi internetowych.

W INEA możesz wygodnie dopasować ofertę Internetu biznesowego do potrzeb swojej firmy. Pakiety są elastyczne i zapewniają najwyższą jakość świadczonych usług. W efekcie Twoja firma doskonale poradzi sobie ze wszystkimi wyzwaniami i będzie w stanie konkurować z najlepszymi graczami na rynku.