Od listopada 2018 r. trwa kampania, w ramach której odbywają się spotkania z uczniami szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych. 25 marca w Zespole Oświatowym w Nowych Iganiach miało miejsce drugie spotkanie adresowane do młodych ludzi z gminy Siedlce. Rozpoczęli je Maria Harke- dyrektor szkoły oraz wójt gminy Siedlce- Henryk Brodowski.

O czym dyskutowali prowadzący z uczniami? Przede wszystkim o szeroko rozumianym bezpieczeństwie- fizycznym, psychicznym, emocjonalnym.

Z najmłodszymi z klas 0- III rozmawiali Monika Mikołajczyk (zachowania w cyberprzestrzeni, zagrożenia płynące z wirtualnego świata) oraz asp. szt. Janusz Cabaj z Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach (bezpieczeństwo na drodze).

Starsi z klas IV- VI spotkali się z asp. szt. Sławomirem Stefaniakiem  (agresja, przemoc rówieśnicza) oraz z Moniką Mikołajczyk (m.in. o takich zjawiskach jak: spoofing, stalking, flaming, trollowanie, grooming, phishing oraz o tym jak wygenerować bezpieczne hasło).

Obie grupy wzięły również udział w zajęciach prowadzonych przez Elżbietę Cała i Monikę Mikołajczyk dotyczących udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Było wielu chętnych do osobistego przetestowania swoich umiejętności na fantomie.

Najstarsi uczniowie z klasy VIII oraz III klasy gimnazjum uczestniczyli w zajęciach dotyczących zagrożeń związanych z dopalaczami prowadzonych przez Monikę Mikołajczyk, rozmawiali także o agresji rówieśniczej z asp. szt.  Sławomirem Stefaniakiem z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach.

Wszyscy uczniowie mieli także okazję poznać dzielnicowego- st. asp. Andrzeja Kostyrę z Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach, który zwracał uwagę m.in. .na niebezpieczeństwa stanowiące zagrożenie dla młodych ludzie występujące na terenie, którym się opiekuje.

Zajęcia moderowała Edyta Biarda z Centrum Kształcenia Ustawicznego w Siedlcach, zachęcając uczestników do zabierania głosu, zabaw aktywizujących oraz wykonywania różnych ćwiczeń pomagających zrozumieć emocje towarzyszące osobom dotkniętym niełatwymi doświadczeniami (np. izolacją grupy rówieśniczej).

W spotkaniu, którego organizatorami byli Centrum Kształcenia Ustawicznego, Szkoła Podstawowa Nr 11 im. Jana Pawła II, Miejska Komenda Policji oraz IPA Region Siedlce uczestniczyło ponad 250 osób- z Zespołu Oświatowego w Nowych Iganiach. Patronat honorowy nad kampanią sprawują Andrzej Sitnik- Prezydent Miasta Siedlce oraz Henryk Brodowski- Wójt Gminy Siedlce.

Oprac/E.Biarda