Do Komendy Miejskiej policji w Siedlcach zgłosiła się 64 latka, która została oszukana metodą „ na policjanta”. Już w trakcie przyjmowania zawiadomienia o przestępstwie policjanci podjęli działania, które pozwoliły na odzyskanie pieniędzy.

Poszkodowana  siedlczanka prowadzi własną firmę. Na telefon stacjonarny w gabinecie służbowym odebrała kilka  tzw „głuchych” połączeń, a następnie zadzwonił mężczyzna  podający się za policjanta  i ostrzegł, że zgromadzone  przez nią środki finansowe są zagrożone. Mężczyzna stwierdził,  że  poprzednie „ głuche „  połączenia  były wykonywane przez przestępców i padła ofiarą hakerów. Polecił kobiecie  przelać wszystkie pieniądze na konto wskazane przez niego. Kiedy  kobieta wyraziła wątpliwość czy faktycznie rozmawia z policjantem zaproponował rozłączenie rozmowy i kontakt z  oficerem dyżurnym policji pod nr 997. Pokrzywdzona  właśnie tak postąpiła i kolejny mężczyzna z którym rozmawiała zapewnił ją, że  policja wykonuje w czynności służbowe aby zatrzymać grupę przestępczą. Za moment ponownie zadzwonił rzekomy policjant i  nalegał na przelew pieniędzy na  wskazane konto. Kobieta przyznała w rozmowie, że posiada środki finansowe na trzech rożnych rachunkach bankowych. Ulegając  namowom rozmówcy  dokonała przelewu  pieniędzy w  kwocie prawie 60 tys zł na podane przez  oszusta konto. Po wykonaniu tej operacji o całej sprawie powiedziała jednej ze swoich pracownic. Kobieta   natychmiast zwróciła  jej uwagę że nr alarmowy to obecnie 112, a nie 997.Wtedy poszkodowana zdała sobie sprawę, że  padła ofiarą oszustwa. Niezwłocznie  przyjechała do Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach i złożyła zawiadomienie o przestępstwie. Ponieważ było to jeszcze w godzinach pracy  banku,  policjanci natychmiast skontaktowali się z jego dyrektorem i zwrócili się  o zawieszenie księgowania wypłat przelewów z kont 64 latki. Oszczędności  siedlczanki nie trafiły na konto oszusta.

Warto przypomnieć, że nr 997 jest nieaktywny od października 2018 roku. Jedynym  numerem alarmowym na terenie całego kraju jest aktualnie nr 112.

autor: kom. Agnieszka Świerczewska

KMP Siedlce